Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

 : Jakub Svrbík
 : 2. ročník
 : doc. Ing. arch. B. Puškár, PhD.

Bytový dom je umiestnený na Súmračnej ulici v Ružinove, mestskej časti Bratislavy. Stavba je pozdĺžne orientovaná severo-južným smerom, obytné miestnosti sú najmä na západnej fasáde. Výška bytového domu od upraveného terénu je 19 m, pôdorysný rozmer na povrchu tvorí obdĺžnik o stranách 37,95 x 14,4 m. Zastavaná plocha objektu má hodnotu 546 m
2

Hlavným motívom stavby je jednoduchý kompaktný tvar odetý do bielej fasády. Kontrast vytvárajú čierne rámy otvorov a zábradlia červenej a modrej farby.

Bytový dom je pavlačového typu. Má 5 nadzemných podlaží; z toho sú 4 obytné, na prízemí sú prevádzky, v 1. podzemnom podlaží podzemné garáže a pivničné kobky. Hlavný vstup je umiestnený v pasáži, ktorá rozdeľuje parter na dve časti. Vertikálnu komunikáciu zabezpečuje výťah a schodisko. Obytnú časť domu tvorí 21 bytov, pričom na každom z 2. až 4. nadzemného podlažia sa nachádzajú dva trojizbové, dva dvojizbové a jeden jednoizbový byt. Na 5. nadzemnom podlaží je situovaný štvorizbový byt s terasou. Ku každému z bytov prináleží balkón na západnej fasáde. 

Základové konštrukcie bytového domu sú navrhnuté ako základové pätky a pásy. Obvodové murivo sa skladá z brúsených keramických tehál s izolačnou výplňou, hrubé 440 mm. Vnútorné nosné steny sú z keramických tehál hrubé 300 mm, deliace priečky sú z rovnakého materiálu, 100 mm hrubé. V podzemnej garáži sú vyhotovené železobetónové stĺpy s priemerom 600 mm. Železobetónové stropné dosky sú hrubé 200 mm, na nich je položená podlaha s hrúbkou 100 mm.