Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

 : Nika Khalus
 : 2. ročník
 : doc. Ing. arch. Ľ. Selcová, PhD.

Riešené územie sa nachádza v Bratislave, v časti mesta Ružinov na ulice Súmracná. Je to veľmi tichá a príjemná na bývanie časť mesta z veľkým počtom parkových zón a infraštruktúry pre chodcov. Neďaleko pozemku sa nachádzajú dve materské školy a gymnázium, co je ideálne na bývanie tu rodín s deťmi. Tak isto blízko pozemku sa nachádzajú zástavky MHD, sú v dispozícii take veľke obchody ako Lidl a Billa.
Riešený objekt je situovaný v severnej časti pozemku, takým pádom okna denných miestnosti sú orientované na juh a zároveň na celý pozemok, kde sa nachádza detské ihrisko, travník a veľká spoločná záhradka, kde každy obyvateľ môže zasadiť si strom. Táto záhrada zároveň má slúžiť ako prírodná bariéra, čo oddeľuje pozemok od verejnej pešej komunikácií.
Riešený objekt je 5-podlažný pavlačovy bytový dom. Pavlač je orientovaná na sever a je vysunutá od bytovky tak, že dovoluje orientáciu niektorých miestnosti aj na sever. Základným konceptom je to, že pavlač sa nevníma ako pôvodná časť budovy, ale ako pridaná konštrukcia, čo dovoľuje spraviť veľmi zaujímavý kontrast severnej fasády s južnou: severna fasáda je ťažká a industriálna, ak splňí komunikáčnu funkciu, a južna fasáda naopak, je čista a príjemna, obytná, spravená kompletné v bielej farbe. Pre zvýraznenie tohto efektu pre obklad „prístavenej“ časti bol použitý temný maneriál, môže to byť temné drevo alebo jeho imitácia. Takým pádom, južná a severná fasády sú ako dve úplne rôzne kontrastné časti jediného celého, jin a jang.
V bytovom dome sa nachádzajú 1-izbové, 2-izbové, 3-izbové a 4-izbové byty. Taktiež na prvom podzemnom podlaží je podzemná garáž, vstup do ktorej je možný ak s domu, tak aj z druhého konca pozemku, kde zároveň sa nachádza prestrešenie pre odpadové kontajnery. V parteri sú tri miestnosti, jedná z ních je určená na doplnkovú verejnú vybavenosť, napríklad obchod alebo kaviareň, druhá môže slúžiť ako komunitný priestor pre obyvateľov domu, a treťá bude použitá ako spoločná pračovňa.