Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

 : Tomáš Hromadík
 : 2. ročník
 : Ing. arch. Pavel Kosnáč

Návrh sekciového bytového domu VESPER vychádza z myšlienky zachovať v určitom rozsahu princípy tvarov okolitých budov, no zároveň pôsobiť kontrastne. Tento kontrast spôsobujú balkóny a terasy s oblými hranami obklopujúce takmer celý bytový dom a taktiež upravená hlavná hmota ustupujúca na juhozápad. Ideou veľkých terás je zväčšiť kontakt s exteriérom na všetkých svetových stranách na rozdiel od malých balkónov, ktoré ponúkajú okolité budovy klasickej panelovej zástavby.

Budova rozdeľuje pozemok na dve časti - prednú časť, ktorá je akýmsi „námestím“ objektu a zadnú časť, kde sa nachádza zeleň, detské ihrisko, lavičky na trávenie voľného času a rampa do podzemného parkoviska. Obe tieto časti sú spojené podchodom pod budovou. Na južnej strane pozemku nájdeme parkovacie státia pre návštevy a kontajnery na odpad. Na pozemok je prístup zo západnej, južnej a východnej strany.

Každý byt má k dispozícii balkón alebo terasu s orientáciou na aspoň dve svetové strany, a teda rovnako sú dispozične umiestnené aj samotné byty. Táto dispozícia v kombinácii s veľkými oknami poskytuje skvelé presvetlenie bytov počas celého dňa. Tienenie počas horúcich dní poskytujú samotné balkóny bytov nachádzajúcich sa na vyšších podlažiach. Okrem vlastných balkónov a terás majú obyvatelia bytového domu aj spoločnú terasu nachádzajúcu sa na 3. NP v južnej sekcii.