Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

 : Adam Arnold
 : 3. ročník
 : doc. Ing. arch. B. Puškár, PhD.


IDEA

Hlavnou myšlienkou môjho návrhu bolo vytvoriť novú polyfunkčnú budovu a jej okolie. Polyfunkčná budova sa nachádza na nároží ulíc Záhradnícka a Karadžičova v Bratislave. Môj projekt som riešil s rešpektom ku okolitej zástavbe a jej typológií, s vnesením určitého kontrastu, voči výškovým budovám, ktoré sa nachádzajú v okolí daného pozemku. Mojim cieľom bolo navrhnúť a vytvoriť niečo nové, s nezvyčajným tvarom a štýlom, ktorý by upútal pozornosť a bol by prvým svojho druhu v Bratislave. Pravdaže tak, aby stavba spĺňala požiadavky po všetkých kritériách. Na relatívne malom pozemku som navrhol pätnásťpodlažnú budovu s neortogonálnym priam dynamickým tvarom. Polyfunkčná budova je umiestnená pozdĺžne na pozemok a dokonca na jednej strane kopíruje tvar pozemku.

SITUÁCIA

Polyfunkčná budova sa nachádza na rušnom nároží dvoch hlavných uzlov ( Záhradnícka a Karadžičova ) v Bratislave. V ranných a poobedňajších hodinách, ked ľudia najčastejšie cestujú , sa tieto cesty upchávajú a vznikajú kolóny. Naopak, na opačnom konci polyfunkčnej budovy nájdeme malú tichú uličku Bazovú. Prevažne veľkú časť areálu tvorí spevnená plocha, či už komunikáciou, ktorá vedie popri hlavnej ceste ale aj vstupom do zakladača z najrušnejšieho prostredia pozemku. Taktiež som podporil komunikácie parterom, ktorý som umiestnil za budovu a tak nadviazal na tichú uličku Bazovú. Tu si ľudia môžu oddýchnuť, navštíviť kaviareň, alebo si skrátiť cestu od hlučnej cesty ( Karadžičovej ). Taktiež sa nadchnúť novou dynamickou architektúrou. Je tu môžnosť nadviazať na daľšiu výstavbu ,ktorá je naplánovaná do budúcna.

SUTERÉN

V podzemnom podlaži nájdeme zakladací systém pre automobily, ktorý slúži prevažne pre nájomníkov bytov. Zakladač ponúka 42 parkovacích miest. V suteréne nájdeme kotolňu, miestnosť TZB ako aj úložný priestor.

PRÍZEMIE

Prízemie je navrhované podľa okolitých aspektov tak, aby slúžilo tým najlepším možným spôsobom pre obyvateľov polyfunkčnej budovy. Ak by sme začali od severnej strany, ktorá je najhlučnejším a najrušivejším aspektom celého pozemku, tu som navrhol zakladací systém pre automobily, ale aj miestnosť na odkladanie kočíkov, bicyklov a kolobežiek .Keby sme sa posunuli nižšie, narazíme na hlavný vchod, ktorý sa nachádza zo západnej strany ulice Karadžičovej a priestrannú vstupnú halu s recepciou, ktorá slúži pre študentov a má výhľad na dva výťahy a schodiská. Tie sú presklenené s výhľadom na párter a okolitú zástavbu. V samom strede budovy nájdeme zázemie pre kaviareň a recepciu s nadväznosťou do vstupnej haly k schodiskám a výťahom. Taktiež sa tam nachádza samostatná komunikácia ktorá, je prístupná len z párteru. Naopak na Južnej strane budovy, ktorá je najtichším a najlukratívnejším miestom pozemku som umiestnil kaviareň s možnosťou priechodu do párteru a sedením na čistom vzduchu.

DRUHÉ POSCHODIE

Druhé poschodie je rozdelené na dva časti. Knižnicu, ktorá sa nachádza na severnej časi s výhľadom na tri svetové strany za účelom oddychu a vzdelávania. Na opačnej strane nájdeme prenajímateľné priestory, ktoré sú navrhované za účelom ako kancelárie alebo štúdia pre nadchádzajúcich študentov s výhľadom na dve svetové strany.

DESIATE POSCHODIE

Na desiatom poschodí nájdeme rožné byty zo severnej a južnej strany, ktoré sú prenajímateľné a myslené pre mladých ľudí, ako dobrý podnet a štart do života. Prevažnú časť západnej strany tvoria študentské izby. Najčastejšie tam nájdeme dvojlôžkové ale aj jednolôžkové so samostatnou kúpeiňou a toaletou. V samom strede budovy nájdeme práčovňu, ktorá slúži pre študentov, ako aj kuchynka na varenie. Celé poschodie je prepojené chodbou a má aj samostatnú terasu, ktorá slúži na nadýchanie sa čerstvého vzduchu ako aj relaxaciu pre obyvaťeľov.