Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

 : Barbora Uličná
 : 3. ročník
 : doc. Ing. arch. B. Puškár, PhD.

Parcela sa nachádza na nároží ulíc Zahradnícka a Karadičova v Bratislave, ktoré sú frekventovanými ulicami v starom meste. V súčasnosti sa tam nachádza Artšrot: gallery, pozemok je oplotený a po celom obvode sú reklamné bannery. Denne týmto uzlom prechádza stovky áut, peších, cyklistov aj autobusová mestská hromadná doprava, čo pre parcelu vytvára prirodzený potenciál pre rozvoj. V blízkom okolí prevláda prevažne obytná zóna s bytovými domami v štýle povojnovej architektúry, taktiež sú tam služby pre občanov ako sú potraviny, banka čí iné. v širšom okolí nájdeme aj nemocnicu, materskú školu, základnú školu spojenú s gymnáziom, priemyselnú zónu, business centrum a vo vzdialenosti 200 m od pozemku sa nachádza okresný súd. 

Pomerne úzky no dlhý tvar parcely bol výzvou pre vytvorenie zaujímavej hmoty ktorá je viditeľná už z diaľky a púta pozornosť. Zvážila som štyri hmotové variácie a pri každej sa ukázalo, že riešením bude stavanie do výšky, zároveň, vzhľadom k polohe a potenciálu parcely som chcela tento priestor využiť na maximum a tým tam vložiť viacero funkcií. Vytvorila som priestory pre viacero spoločenských skupín a nimi sú rezidenti, študenti a pracujúci občania. 

Keďže v súčasnej dobe je stále vzrastajúci trend dopravy autom, bolo potrebné zaistiť parkovacie miesta, tento problém som vyriešila automatickým parkovacím zakladačom, ktorý je pod budovou. Štyri podzemné podlažia s celkovou kapacitou 44 áut sú elegantným a diskrétnym riešením danej problematiky. Vjazd na automatický zakladač sa nachádza na severe budovy, priamo z hlavnej cesty na ulici Záhradnícká. Priestory, ktoré vznikli popri schodisku súžia ako odkladacie priestory a tiež sú miestom pre technické zariadenie budovy. 

Budova je rozdelená na tri časti, každá časť je venovaná inej spomínanej skupine. Na prízemí je zo severnej strany spomínaný vjazd na plošinu automatického zakladača. Priechodzí parter sa nachádza na západnej strane budovy, rovnobežne s ulicou Karadžičova. Slúži ako bezpečný prechod popri hlavnej ceste pre peších či cyklistov. Od hlavnej cesty je oddelený nosnými stĺpmi a lamelami so zeleňou. Obchodné priestory v budove sú priamo prístupné z partu. Zásobovanie pre obchodné priestory je zabezpečené zo západnej strany budovy, kde je aj vytvorená vedľajšia prejazdová cesta. Samostatný vstup pre študentov a rezidentov s vlastnou vrátnicou sa nachádza hneď vedľa vjazdu do zakladača na severnej strane. Medzi vstupom a komunikačným jadrom je priestor pre skladovanie bicyklov či kočíkov. 

Z južnej strany budovy je samostatný vstup do prvej priestorovo najväčšej časti a tým je hub. V vstupnej hale musí návštevník prejsť cez recepciu kde je registrovaný, za recepciou je schodisko, rovnako aj výťah pre bezbariérový vstup. Hub zapĺňa prvé, druhé a tretie nadzemnom podlažie. Sú to priestory s konferenčnými miestnosťami a open space priestory pre širokú verejnosť. Môže byť využívaný študentmi, či administratívnymi pracovníkmi. K dispozícii je Wifi sieť a pomôcky pre uskutočnenie konferencie ako sú digitálne projektory či širokouhlé obrazovky. 

Ďalšia, stredná časť budovy je ubytovaním pre študentov, štyri poschodia sú riešené samostatnými izbami/- jednotkami s kapacitou pre 2 až 3 študentov. Každá jednotka má vlastné hygienické zariadenie - kúpeľňu so sprchovým kútom a wc. Jednotky sú účelovo moderne zariadené tak, aby vyhoveli základným požiadavkám. Okrem spoločnej kuchynky nájdeme na každom poschodí aj práčovňou. 

Najvyššie štyri poschodia s rezidenčnými dvoj-izbovými bytmi a pochôdznou spoločnou strechou majú lukratívny výhľad na Bratislavu a Bratislavský hrad. Každý rezidenčný byt má spojenú kuchyňu s obývacou izbou, ktoré sú dominantou týchto bytov. 

Dva medziposchodia medzi spomínanými časťami fungujú ako spoločenské otvorené priestory pre oddych so zelenými terasami. Správcami týchto priestorov so zeleňou sú samotný obyvatelia budovy, pričom cieľom je budovať vzťah človeka k prírode.