Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Staň sa architektom alebo dizajnérom! Študuj na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave, podaj si ELEKTRONICKÚ PRIHLÁŠKU na bakalárske štúdium najneskôr do 31. mája 2022 (jedná sa o druhé kolo prijímacích pohovorov).        Na našej fakulte si môžeš vybrať z dvoch študijných programov: ARCHITEKTÚRA A URBANIZMUS  alebo DIZAJN.  Študovať budeš u nás 4 roky a získaš titul "bakalár", s ktorým už budeš oprávnený pracovať v architektonických a dizajnérskych štúdiách. Počas týchto rokov Ťa naučíme všetky teoretické a praktické poznatky z oblasti architektúry, dizajnu, umenia a vedy, ktoré v budúcnosti určite využiješ. Snažíme sa prepájať štúdium s praxou, preto budeš mať jedinečnú možnosť spolupracovať na projektoch, ktoré budú aj realizované.

Následne môžeš u nás pokračovať v ďalšom štúdiu "inžinier" alebo "magister". To trvá 2 roky a hrdo ti odovzdáme titul INŽINIER ARCHITEKTÚRY (študijný program Architektúra) alebo MAGISTER UMENIA (študijný program Dizajn).


Fakulta architektúry a dizajnu STU sídli v priamom centre hlavného mesta, všade sa dostaneš pešou chôdzou a počas voľného času medzi prednáškami môžeš tráviť čas na jednom z najzelenších námestí v Bratislave.


Aula Emila Belluša každoročne víta domácich a zahraničných hostí.ONLINE FAD OPEN 2021 PRE VŠETKÝCH ZÁUJEMCOV O ŠTÚDIUM

Pre všetkých záujemcov o štúdium na našej fakulte sme pripravili sériu krátkych prednášok s pedagógmi a študentmi. V nich zistíš, čomu sa venujú počas štúdia, ako sa pripravovali na talentové skúšky.

PREČO SI VYBRAŤ FAKULTU ARCHITEKTÚRY A DIZAJNU?    
        
Nezabúdaj, že sme jedinou Fakultou architektúry a dizajnu na Slovensku. Niektoré odbory môžeš študovať iba u nás. Ponúkame Ti jedinečné spojenie umenia, vedy a techniky. Väčšinu ateliérov a predmetov si vyberáš sám podľa toho, čo ťa najviac baví.


Vstupná hala Fakulty architektúry a dizajnu STU je priestor pre rôzne výstavy a zaujímavé študentské inštalácie.

Počas jednotlivých častí štúdia môžeš vycestovať a absolvovať výmenný pobyt na jednej z 50 partnerských zahraničných univerzít. Sú medzi nimi krajiny ako Nemecko, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko a mnoho ďalších krajín. Nebude Ti smutno ani u nás na fakulte, máme pracovisko v Banskej Štiavnici, kam naši študenti radi chodia študovať, kresliť na výtvarný plenér, konzultovať ateliérovú tvorbu. Ver, že spomienky na tieto akcie budeš mať na celý život.


Úvod do štúdia v Banskej Štiavnici - detašované pracovisko Fakulty architektúry a dizajnu STU

Naša univerzita je členom prestížneho združenia EIT Manufacturing, v rámci ktorého sa fakulta podieľa na implementácii inovatívnych technológií. Na fakulte nájdeš aj Univerzitný vedecký park, ktorý je technologickým priestorom na podporu tvorby modelov našich študentov. Takto sa snažíme udržať krok medzi štúdiom a praxou. Pri 3D tlači, virtuálnej realite, laserovom rezaní alebo laboratóriu farieb Ti pomôžu skúsení doktorandi. Okrem toho získaš skvelé možnosti uplatnenia v našich ateliéroch, ktoré spolupracujú so známymi automobilkami, architektonickými štúdiami a kreatívnym priemyslom. 


Kreatívne centrum Fakulty architektúry a dizajnu STU počas večernej prednášky organizovanej študentmi.

Väčšina našich študentov je z celého Slovenska, spoločne s nimi môžeš bývať v jednom z internátov. Tie sú umiestnené len na skok od centra mesta a od samotnej fakulty. Chceme Ti ponúknuť aj možnosti rozširovať si obzory aj mimo riadnej výuky, preto naši starší študenti robia skvelé akcie v Kreatívnom centre FAD, ktoré sídli v budove fakulty. Nájdeš tu prednášky, premietania filmov, predstavenia, vernisáže, koncerty ale aj nezabudnuteľné akcie, na ktoré my architekti a dizajnéri nedáme dopustiť! 


Radi využívame aj náš exteriér, ktorý priamo nadväzuje na jedno z najzelenejších námestí v Bratislave.AKO SA PRIPRAVIŤ NA PRIJÍMAČKY?

Úspešné absolvovanie prijímačiek Ti otvorí dvere k štúdiu na Fakulte architektúry a dizajnu STU. Preto odporúčame poctivo sa pripravovať na jednotlivé úlohy, ktoré Ťa čakajú. Kompletné informácie o prijímacom konaní a jednotlivých úlohách spoločne s ukážkami prác z minulých rokov nájdeš na našej podstránke.

Vytvorili sme pre Teba pomôcku ako kresliť, modelovať a na čo sa zamerať pri príprave, určite si ju POZRI. V prípade ak Ti nie je niečo jasné, opýtaj sa  Oddelenia pre študentov alebo môžeš svoje nafotené kresby a modely poslať e-mailom na konzultacie@fa.stuba.sk, prostredníctvom ktorého Ti naši pedagógovia pomôžu v čom sa máš zlepšiť. 

Pre všetkých záujemcom pripravujeme KURZY, ktoré ťa pripravia na talentové skúšky. Čoskoro ich zverejníme!
Kresliareň počas prípravného kurzu.
    
        

ZNÁME OSOBNOSTI NA FAKULTE  

Medzi pedagógov Fakulty architektúry a dizajnu STU patria osobnosti z oblasti architektúry, urbanizmu, produktového a grafického dizajnu, scénografie a interiérového dizajnu. Stretneš sa s nimi počas prednášok, ateliérovej tvorby, doplnkových predmetov alebo počas konzultácií.


hosť. prof. Ing. arch. Martin Kusý a hosť. prof. Ing. arch. Pavol Paňák               

Dvojica architektov, ktorých voláme aj žijúcimi legendami. Stoja za viacerými významnými stavbami súčasnosti, spolu s architektom P. Bauerom zvíťazili v architektonickej súťaži na novostavbu Slovenského národného divadla. Dvojica Kusý - Paňák vyhrala tiež súťaž na návrh centrály Národnej banky Slovenska v Bratislave, ktorá je dnes jednou z dominánt mesta. Rovnako stoja aj za obnovou Slovenskej národnej galérie. Sú nositeľmi mnohých ocenení Krištáľového krídla, ceny Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR, Ceny ARCH a Stavby roka. Na Fakulte architektúry a dizajnu vedú aj vlastný ateliér, ktorého môžeš byť súčasťou.


Autori dominanty hlavného mesta, ktorá je len na skok od fakulty - Národná banka Slovenska.


doc. Ing. Peter Olah, ArtD.  
       

Dizajnér so skúsenosťami s medzinárodnými spoločnosťami ako Škoda Auto, VW, Audi, Ford, MontBlanc, Davidoff, Adidas, Lasvit, Vitra a mnoho ďalších. V Škoda Auto pracoval na dizajne takmer všetkých súčasných sériových automobilov. V súčasnosti vedie tím dizajnérov, ktorí pracujú na interiéroch nových áut Škoda Auto Mladá Boleslav. Je aj autorom trofejí najznámejších cyklistických pretekov na svete - Tour de France. Aktuálne Peter Olah vedie ateliér na fakulte spoločne s Michalou Lipkovou, kde odovzdávajú študentom svoje skúsenosti. 


Peter Olah je spoluautorom najnovších modelov Škoda Auto.

 

hosť. prof. Ing. arch. Štefan Polakovič    
    
Architekt, pedagóg, laureát Európskej ceny za architektúru Mies van de Rohe, nositeľ Krištáľového krídla a mnohonásobný nositeľ Ceny Slovenskej komory za architektúru CE.ZA.AR. Štefan Polakovič spoločne s kolegom Jozefom Bátorom vedie ateliér, kde vedú študentov k náročným projektom.


Štefan Polakovič spoločne so spoluautormi svetového diela Mlynica.

 

hosť. prof. Ing. arch. Ľubomír Závodný      

Je mimoriadnym profesorom na našej fakulte, autorom  Centrály VÚB, Tatra centra či Domu nábytku Atrium v Bratislave. Okrem toho je nositeľom Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR a ARCH. Je nositeľom Krištáľového krídla v kategórii Architektúra za výrazný prínos k rozvoju súčasnej slovenskej architektúry. Rovnako na fakulte vedie vlastný vertikálny ateliér, ktorého môžeš byť súčasťou


Vizionár modernej architektúry Ľubo Závodný.


Ing. arch. Mgr. art. Peter Mazalán, PhD.   
          
Operný spevák, scénograf, architekt, režisér, konceptuálny umelec a pedagóg, ktorý vyučuje na našej fakulte predmet Scénografia. Okrem výučby tohto predmetu sa venuje aj výučbe ateliérovej tvorby. Peter Mazalán je známy svojimi medziodborovými umeleckými projektmi, ktorými sa rovnako preslávil vo svete. Vďaka predmetu Scénografia ponúka študentom realizácie na predstaveniach v oblasti dizajnu, scénografie a architektúry.        


Okrem architektúry a dizajnu majú naši študenti možnosť stretnúť sa so svetovými menami scénografie, kde spolupracujú aj na takýchto projektoch a realizáciách.


Ing. arch. Lenka Petráková   

Absolventka študijného odboru Architektúra a urbanizmus z roku 2015, ktorá svojim úspechom očarila svet a dostala sa na titulky najznámejších časopisov. Za návrh vedeckého zariadenia na čistenie oceánu získala najvyššie ocenenie v medzinárodnej  architektonickej súťaži Grand Prix Award for Innovation of the Sea 2020
ŽIVOT NA FAKULTE

Každoročne organizujeme Noc architektúry a dizajnu spojenú s prezentáciou ateliérových prác študentov. Vzhľadom na pandémiu sme uskutočnili viaceré Virtuálne prieskumy FAD STU, kde nájdeš záverečné práce a výsledky voliteľných predmetov, aby si mal lepšiu predstavu na čom počas akademického roka tvoji budúci kolegovia pracujú.


Študentky Jana Hájková a Kristína Boháčová a ich svetovo ocenený projekt, ktorý bol aj vytvorený firmou LEGO.

Naši pedagógovia a vedci sa snažia zapájať do výskumu aj študentov, venujú sa aktuálnym témam a prepájajú ich s modernými technológiami, akou je virtuálna a rozšírená realita. Nezabudni si pozrieť projekty: Emil Belluš: Stretnutie vo virtuálnom svete, Empatia v umení alebo svetovo ocenený študentský projekt Českej ambasády v Etiópii, ktorý navrhli a spomedzi 280 celosvetových návrhov vyhrali práve študentky Fakulty architektúry a dizajnu STU. 


Radi sa stretávame a aj zabávame, naši študenti pripravujú jedny z najlepších akcií.


Každoročne organizujeme Beánia architektov a dizajnérov, ktorú si nemôžeš nechať újsť.


Kompletný harmonogram prijímacích konaní a informácie o podaní prihlášky nájdeš TU.  

Budeme sa tešiť, ak sa rozhodneš byť jedným z nás!