Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Co-housing v Európe a v Bratislave

Výstava „Bydlisko: mesto“ Vám na príkladoch deviatich projektov v deviatich európskych mestách predstaví myšlienku a princípy fungovania stavebných spoločenstiev, a na príkladoch osemnástich študentských projektov Vám ukáže, ako by tento koncept komunitného bývania mohol vyzerať v bratislavskej Petržalke.
 

Projekt
Na pôde Fakulty Architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, v ateliéri Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry, sme sa počas zimného semestra 2015/2016 venovali téme “cohousing”, ktorá v súčasnosti rezonuje v odbornej diskusii už aj v stredoeurópskom regióne. V ateliéri sme skúmali možnosti realizácie tohto konceptu v slovenských podmienkach, konkrétne v bratislavskej Petržalke, na parcelách v okolí Sosnovej ulice. Navrhovali sme bývanie pre fiktívnu komunitu stavebníkov (stavebnej skupiny či komunity), ktorých požiadavky na budúci bytový dom stanovili samotní študenti a pedagógovia v ateliéri. Požiadavky stavebníkov pritom vychádzajú zo skutočných životných situácií.

Na rozdiel od univerzálnych - typových - katalógových - unifikovaných projektov bytových domov, navrhnutých pre priemerného, väčšinového a anonymného klienta, vedie navrhovanie pre konkrétnu komunitu stavebníkov k presnému naplneniu požiadaviek klientov a tým aj k zaujímavejšiemu, originálnemu architektonickému výrazu.

Koncept "cohousingu" v sebe spája výhody bývania v individuálnom rodinnom dome s ekologickými, ekonomickými a sociálnymi výhodami bytových domov. Požiadavky jednotlivých stavebníkov na vlastné byty uvádzame v zozname nižšie, ich konkrétne riešenia nájdete podľa číselného označenia v pôdorysoch študentských projektov.


Výstava bude otvorená vo štvrtok 28. januára 2016 o 18.00 vo výstavnom priestore Archa na Uršulínskej ulici (bočná strana Primaciálneho paláca) a potrvá do nedele 14. februára 2016.

Otvorená bude každý utorok až piatok od 15.00 do 18.00 a každú sobotu a nedeľu od 11.00 do 17.00. Vstup je voľný.

mesto