Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Stavebné spoločenstvo - model bývania alebo životný štýl?
Dá sa žiť v meste a pritom bývať v byte svojich snov, v dome, ktorý je zázemím pre rodinu a kde sú susedia zároveň aj priateľmi? Druhé tohtoročné vydanie projektu WhatCity? bude venované téme Baugruppe, resp. Co-housing, t.j. Stavebné spoločenstvo. Je to model bývania založený na zdieľaní, vzťahoch, jedinečnosti, kreativite a spolupráci jeho účastníkov.

Hosťami konferencie budú:
Dr. Michael LaFond - zakladateľ a riaditeľ neziskovej transdisciplinárnej inštitúcie id22: Institut for Creative Sustainability v Berlíne, ktorá stojí za projektami ako Experiment days, online portálom pre participatívne a kooperatívne bývanie Wohnportal Berlin. Je autorom publikácie CoHousing Cultures, koordinuje platformu Experimentcity a pod. Michael LaFond sa dlhodobo aktívne venuje téme cohousing a od roku 2011 je angažovaný v projekte Spreefeld Housing Cooperative.
Architekt Fritz Oettl (Cofabric) - stojí za nedávno dokončeným Baugruppe-projektom JAspern v novej viedenskej štvrti Seestadt Aspern a na konferencii predstaví vývoj cohousingového projektu z pohľadu iniciátora a organizátora.
• Renata Jaffe - pochádzajúca z Bratislavy, no už 15 rokov žije v Berlíne, kde pracuje ako produktová manažérka. So svojou rodinou participuje na cohousingovom projekte Bielefelder Str. 13. Na konferencii porozpráva o svojej skúsenosti z pohľadu aktívneho účastníka stavebného spoločenstva.
Ernst Gruber - architekt, bývalý redaktor časopisu ARCH+, zakladateľ a predseda iniciatívy pre komunitnú výstavbu a bývanie Gemeinsam Bauen und Wohnen vo Viedni, ktorej cieľom je napomáhať pri vytváraní podmienok pre vznik co-housingových projektov v Rakúsku.
V následnej moderovanej panelovej diskusii vystúpia spolu so zahraničnými hosťami aj lokálni odborníci Miroslav Tížik a Boris Hrbáň.

Prednášky:
a panelová diskusia sa uskutočnia 6. mája 2015, v čase 18:00 - 20:00 hod., v Mestskom kultúrnom centre Stará tržnica v Bratislave. Predpredaj vstupeniek (5 EUR) na: www.tixy.sk/Punkt.
Moderátorkou bude Milota Sidorová - študovala krajinnú architektúru, grafický design, filmovú produkciu, urbanizmus, sociálny výskum a manažment ľudských zdrojov na rôznych školách v Európe a Ázii. Zakladateľka projektu reSITE, ktorému sa naďalej venuje a zároveň prednáša na rôznych podujatiach a univerzitách. Je konzultantkou komunikačnej a marketingovej stratégie mesta vo vzťahu k plánovaniu a občianskej participácii.

podujatie na facebook-u

Workshop:
Konferencia bude pokračovať workshopom 16. mája 2015 v čase 10:00 - 14:00 hod., v kreatívnom ateliéri Bavlna (budova Cvernovky) v Bratislave. Prihlasovanie na workshop (5 EUR): do 7.5. vyplnením formulára: http://goo.gl/forms/2D5F1pTF0q

workshop na facebook-u


WhatCity? je séria prednášok a workshopov, ktorá rozvíja nové urbánne stratégie a ekonomické modely kolaborácie pre lepší život v meste a je určená pre odbornú i laickú verejnosť. Do Bratislavy prináša expertov z oblasti dizajnu, architektúry a urbanizmu, aby spolu s lokálnou odbornou verejnosťou otvorili diskusiu na aktuálne problémy verejného priestoru.

tlačová správa

WhatCity? konferencia