Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

V dome kultúry v Rimavskej sobote sa 5. marca 2015 sa streli študenti vysokých škôl z celého Slovenska, aby pred porotou a širokou verejnosťou odprezentovali svoje návrhy do súťaže "Naprojektuj svoj dom", ktorú vyhlásila v septembri rok 2014 rimavskosobotská spoločnosť DELFT (správa a údržba nehnuteľností).
Cieľom súťaže bola motivácia a podpora mladých talentovaných študentov v oblasti architektúry a stavebníctva, pri hľadaní riešení pre dostupné a zdravé bývanie. Študenti mali za úlohu, za použitia akýchkoľvek architektonických riešení a materiálov, navrhnúť rodinné domy, v ktorých sa počíta s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Domy mali spĺňať podmienku energetickej efektívnosti a finančnej dostupnosti aj pre mladé rodiny.

Nezávislá porota, zložená z odborníkov a osobností z oblasti stavebníctva a architektúry, udelila návrhu Oto Nováčka a Tomáša Pozdecha, študentov Fakulty architektúry STU v Bratislave, 2. miesto. Študenti získali okrem svojej peňažnej odmeny, rovnako aj odmenu 1.500 Eur pre FA STU.
Pri hodnotení dvanástich prihlásených projektov sa prihliadalo na 2 hlavné kritéria: neprekročiť sumu 40 tisíc eur za materiál na stavbu a obytnú plochu 100 metrov štvorcových. Súčasťou hodnotiaceho procesu bola aj prezentácia súťažných projektov účastníkmi súťaže počas vyhodnotenia súťaže a vyhlásenia výsledkov. O najzaujímavejšom riešení mala možnosť rozhodnúť i verejnosť, v internetovom hlasovaní.

Oto Nováček a Tomáš Pozdech o svojom projekte ´Dobrý dom´:
"Hlavným zámerom projektu bolo vytvoriť maximálne funkčne využiteľný priestor na čo najmenšej zastavanej ploche. Inšpiráciou nám preto boli tradičné, stáročiami overené, ľudové staviteľské vedomosti, transformované pre potreby súčasného človeka. Návrh vychádza z archetypu typického slovenského domu; urbanisticky z usporiadania typickej slovenskej dediny, vytvárajúc tak dvory so súkromným, alebo polosúkromným priestorom komunikujúcim s ulicou. V návrhu zohľadňuje ekologické a energetické dopady stavby. Orientácia pozdĺžnej strany domu na juh, rozmery objektu, tieniace prvky a použité materiály (drevostavba), má korene rovnako v slovenskej ľudovej architektúre.”

Naprojektuj svoj dom - 2. miesto v súťaži Naprojektuj svoj dom - 2. miesto v súťaži
FOTO: Pozrite sa, aké domy navrhli budúci architekti. Ktorý sa vám páči?
www.rimava.sk, 13/02/2015

FOTO: Súťaž “Naprojektuj svoj dom” pozná víťazov. Tieto projekty zabodovali
www.rimava.sk, 06/03/2015