Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

"Architektúra je láska"

16.edícia Noci sa uskutoční na začiatku letného semestra na Fakulte architektúry STU v Bratislave a v roku 2019 tento dátum padol práve na deň zamilovaných.Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FA STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.


PROGRAM

14. február je magický dátum, ktorý si všetci užijeme v znamení spoločného puta k architektúre a dizajnu. Noc sa deje vďaka tomu, že nás všetkých spája istá vášeň, či už k tvorbe, alebo vnímaniu a sprostredkovávaniu architektúry. Jednými z týchto ľudí sú aj hostia 15 minútoviek, ako napríklad Spolka (KE) - kolektív architektiek a sociologičiek, ktoré nám predstavia projekty ako Plán pre Košice, Mestoláska, alebo iné aktivity zaoberajúce sa urbanizmom a angažovaním verejnosti do tvorby miest. Projekt BAM - Brněnský architektonický manuál nám zase odprezentuje interaktívny spôsob pre všetkých záujemcov spoznávania a navštevovania architektúry mesta.

Pre milovníkov designu DESIGN STUBA pripravuje 15-minútovky Ateliérové spolupráce s praxou (CURAPROX), a pravidelný formát komunitných meetupov Service Design CZSK Drinks #4 s témou Prečo potrebujú lepšie služby komunitu.

V priestoroch rekonštruovanej kotolni sa okrem výstavy dizajnérskych prác uskutoční populárna tradičná platforma Pechtle - Mechtle – s témou DESIGN STUBA Success Stories, kde sa predstavia úspešní absolventi Ústavu dizajnu, ktorí sa uplatnili v automobilovom priemysle.

Na tohtoročnej Noci architektúry si budeme môcť pozrieť aj výstavu Cena Dekana, kde sa cez porotu zloženú z pedagógov a odborníkov Fakulty architektúry vybrali nominácie a víťaz za najlepší ateliérový projekt predošlého akademického roku 2017 / 2018. Najlepší ateliérový projekt bol následne vyberaný odborníkmi z praxe.

Cena Cheddar
Aj tento rok budú hodnotené všetky vystavené ateliérové práce z posledného semestra. Najlepšie projekty v kategóriách - architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí nezávislá porota zložená z odborníkov zo slovenskej, ale aj zahraničnej praxe v pokračovaní už tradičnej študentskej ceny CHEDDAR.
MVRDV

Hlavným bodom programu Noci Architektúry bude prednáška holandského architektonického ateliéru MVRDV. Zastupovať ho bude Jan Knikker – jeden z partnerov hlavnej – Rotterdamskej pobočky ateliéru.
Jan Knikker sa pripojil k MVRDV v roku 2008, svojou predchádzajúcou novinárskou kariérou formoval takmer desaťročie verejný obraz svetového ateliéru OMA. Súčasne sa zameriava na vedenie v oblasti obchodného rozvoja a PR. Jednou z jeho najnovších publikácií je kniha MVRDV Buildings. Práve jeho zásluhou sa svetová architektonická kancelária s pobočkami v Rotterdame, Paríži a Shanghai rýchlo rozširuje na nové trhy a zameriava sa tak na nadčasové riešenia globálnych problémov prostredníctvom architektúry a urbanizmu.
MVRDV založili v roku 1993 Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vries v Rotterdame v Holandsku. Táto prax sa celosvetovo zaoberá riešením súčasných architektonických a urbanistických problémov. Vysoko spolupracujúca metóda návrhu založená na rozsiahlom výskume zahŕňa klientov, zainteresované strany a odborníkov z mnohých oblastí od začiatku tvorivého procesu. Výsledkom sú jedinečné, kontextuálne projekty, ktoré umožňujú našim mestám a krajinám rozvoj k lepšej budúcnosti.


AFTERPARTY

A ako už býva tradíciou - Noc býva pre architektov nekonečná, preto bude na fakulte sprevádzaná hudobným programom mladej dvojice Jalovec a Čičman, ktorý sa neskôr presunie na afterpárty do centra starého mesta v priestoroch FUGA x Bukowski Bar a to v zastúpení "DJ´s battle" formátu Clash of architects v zostave VSA vs. Gutgut.


PROGRAM

17:00 // foyer // otvorenie

18:00 // aula // 15minútovky:
- Spolka (KE)
- BAM - Brněnský architektonický manuál
- Ateliérové spolupráce s praxou / CURAPROX
- Service Design CZSK #4 - Prečo potrebujú lepšie služby komunitu

19:00 // 077 – Kotolňa // Pechtle - Mechtle - DESIGN STUBA Success Stories

20:00 // aula // Cena Cheddar

20:30 // aula // prednáška MVRDV / Jan Knikker-------------------------------------------------------------------------------------
Noc Architektúry organizuje tím Archtung s podporou Fakulty architektúry STU v Bratislave.
Mediálnymi partnermi podujatia sú portál Archinfo.sk, časopis Atrium, stránka Bratislava YIM.BA, časopis ERA21 a Rádio_FM.