Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Dovoľujeme si Vás srdečne pozvať na výstavu Architektúra konverzií Česko / Slovensko 2005-2015, ktorej vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 20.2.2020 o 18.00 hod. v design factory. Návštevníci uvidia najvýraznejšie a najzaujímavejšie pozitívne príklady nového využitia bývalých industriálnych priestorov v Česku a na Slovensku. Realizácie, ktoré boli do projektu Architektúra konverzií zahrnuté, museli splniť náročné kritériá vo vzťahu k odkazu pôvodného využitia a hodnoty. Projekty sú rozdelené podľa novo definovanej funkcie: od stavieb úžitkových (kancelárie a sklady), či komerčných (obchody a reštaurácie), cez rezidenčné (byty, hotely), po verejne prístupné (múzeá, knižnice) a prechodné, ktoré sú len dočasne sprístupnené, alebo sú využívané pre tzv. iniciačné projekty, nezriedka spojené s kultúrou a ďalšími tvorivými odbormi.

Výstavu predstaví kurátor PhDr. Benjamin Fragner, riaditeľ Výskumného centra priemyselného dedičstva ČVUT v Prahe a Klára Pučerová, kurátorka výstavy v Galérii Jaroslava Fragnera v Prahe. Do diskusie prispeje aj architekt Luděk Rýzner z humpoleckého architektonického ateliéru OK PLAN. Slovenské konverzie návštevníkom priblížia architekti Martin Paško a Zuzana Zacharová z ateliéru ADOM . M STUDIO a doc. Ing. Eva Kráľová, CSc. z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU v Bratislave.

V rámci výstavy budú odprezentované aj niektoré výstupy študentov z vertikálneho ateliéru Dedičstvo pre Rozvoj týkajúce za konverzie zóny Chalupkova.