Vertikálny ateliér pod vedením Michaly Lipkovej je na Fakulte architektúry a dizajnu v STU v Bratislave aktívny od zimného semestra akademického roku 2016/2017. Ateliér sa zameriava na aplikovaný výskum a spoluprácu s praxou v oblasti nových ekonomických modelov, obehového hospodárstva a sociálnych inovácií. Zámerom ateliéru je prostredníctvom kreatívnych spoluprác prepájať výskum s praxou, s dlhodobým cieľom podporenia pozitívneho dopadu na lokálne životné prostredie a komunity.
-
TR1MTAB.com | LinkedIn | Instagram
-
Názov „TR1MTAB” je inšpirovaný známou metaforou Buckminstera Fullera. S anglickým výrazom „Trim Tab” či „trimtab” sa stretneme v rôznych technických kontextoch. Fuller tento termín používal ako referenciu na lodnú vyrovnávaciu plôšku, malú súčiastku, ktorá dokáže ovplyvniť veľký systém. V súvislosti s týmto pojmom sa v literatúre často uvádza Fullerov citát z roku 1972, v ktorom tento známy vynálezca dovtedy laickej verejnosti neznámu súčiastku prirovnáva k „miniatúrnemu kormidlu”, bez ktorého by sa nepohla ani taká loď ako niekdajší britský zaoceánsky parník Queen Mary. Svoje celoživotné presvedčenie, že na proaktivite každého z nás záleží, spečatil Fuller nápisom „CALL ME TRIMTAB” na náhrobnom kameni svojho hrobu v Cambridge, Massachusetts.
Značka TR1MTAB Fullerov pôvodný názov modifikuje pridaním čísla „1” namiesto písmena „i”. Typografické riešenie logotypu pracuje s identickým symbolom pre písmeno T a číslo 1. Transformácia písmena T na číslicu 1 po rotácii o 180 stupňov je na jednej strane symbolom „prechodu” a toľko potrebných spoločenských zmien, zároveň reprezentuje dve odlišné sféry, v ktorých štúdio pôsobí: vzdelávanie a dizajnérska prax. Štúdio, ktoré je hybridným priestorom medzi inštitucionálnym vzdelávaním a komerčnou praxou, sleduje pri každom projekte napĺňanie dvoch veľmi odlišných cieľov zároveň – 1. prispieť k osobnému rastu študenta a 2. vyvinúť použiteľné riešenie pre partnera projektu z komerčnej praxe či výskumu.
Symbol „T / 1“ teda odráža túto odlišnosť motivácií a pohľadov na tú istú vec - znak je možné prečítať z každej perspektívy s odlišným významom:
Štúdio vyvíja činnosť v troch oblastiach dizajnérskej tvorby - produktový dizajn, strategický dizajn a dizajn zážitku. Všetky doteraz realizované projekty sa sústredili (na rozdiel od projektov realizovaných v rámci pracoviska MX Lab) na spoluprácu s partnermi z najbližšieho okolia na Slovensku, z oblasti súkromného podnikania a z neziskového sektora. Reálnosť projektov a možnosť ich priameho dopadu na prax považujeme za dôležitý vzdelávací moment a nenahraditeľnú skúsenosť pre študentov, ktorí na projektoch pracujú. Možnosť zažiť implementáciu vlastných riešení v praxi už počas štúdia považujeme pre komplexné pochopenie potenciálu autorskej kreatívnej práce za zásadné.