Prejsť na obsah
Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry

Vedúci ústavu:  prof. Ing. arch. Julián Keppl, CSc.

Sekretariát: kl.452, 02 54435091 (Milada Kovácsová, 02 57276343)

Pracovníci ústavu a konzultačné hodiny >>>


Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry
  má ťažiskovú náplň v architektonickej tvorbe z hľadiska environmentálnych a ekologických princípov, zaoberá sa vzťahom architektúry a prostredia. S tým súvisí aj použitie alternatívnych stavebných technológií a alternatívnych stavebných materiálov. Tieto zložky sa vyučujú na jednotlivých predmetoch zamerania ústavu.

Ústav zabezpečuje výučbu v odbore architektúra v bakalárskom štúdiu (modul M6) a v inžinierskom štúdiu (zameranie EEVT-A6) vo forme prednášok, seminárov a ateliérovej tvorby, ako aj dalšiu výučbu jednotlivých predmetov. Pedagógovia ústavu pôsobia v štyroch vertikálnych ateliéroch.


Oznamy ústavu:

Témy ateliérových prác (LS 2019): 

Ateliér II A6 - Experimentálna tvorba LS 2019

H. Pifko: 1. Zastupiteľstvo ČR v Addis Abebe ako udržateľná architektúra (téma súťaže Inspirelli Awards) 2. Výšková drevostavba (detaily viď ponuku R. Špačka, téma súťaže Stavby s vůní dřeva) 3. Malý autonómny dom (téma súťaže Český soběstačný dům) - zadania súťaží viď www.stuba.sk/sutaze 
L. Šíp:  1. Experimentálna výšková drevostavba. Navrhnúť viacpodlažný obytný dom apartmánového typu v lokalite Lamač-Rázsochy. Na danú lokalitu je pripravovaný územný plán, aj investorský zámer. Objekt bude slúžiť na ubytovanie zdravotníckeho personálu po plánovanej realizácii nemocnice. 2. Zastupiteľstvo ČR v Addis Abeba ako udržateľná architektúra (téma súťaže Inspirelli Awards). 3. Medzinárodná arch. súťaž rieši návrh univerzitného bývania študentov architektúry v meste Janov. Mestská lokalita, v ktorej bude kladený dôraz na drevenú konštrukciu, ktorá eliminuje časovú náročnosť výstavby v centre mesta.
R. Špaček:  Experimentálnea výšková drevostavba Navrhnúť viacpodlažný obytný dom apartmánového typu v lokalite Lamač-Rázsochy. Na danú lokalitu je pripravovaný územný plán, aj investorský zámer. Objekt bude slúžiť na ubytovanie zdravotníckeho personálu po plánovanej realizácii nemocnice. Drevená nosná konštrukcia má overiť princípy výstavby, ktoré sú v zahraničí obvyklé. Tému bude spločne so mnou konzultovať Ing.arch. Pavol Pokorný, ktorý sa drevostavbám venuje vo svojej tvorbe.
T. Varga:  1. Mlada Garda - sportova hala, v komplexe arealu sportu STU, navrhnut sportovu halu drevenej konstrukcie so zazemim pre sportovcov a personal. 2. Zastupiteľstvo ČR v Addis Abebe ako udržateľná architektúra (téma súťaže Inspirelli Awards) 3. Medzinarodna arch. sutaz riesi navrh univerzitneho byvania studentov architektury v meste Janov. Mestska lokalita kde bude kladeny doraz na drevenu konstrukciu, kt eliminuje casovu narocnost vystavby v centre mesta.

Ateliér II A7 - digitálna architektúra LS 2019

A7 logo
M. Uhrík: Ideme realizovať vežu. Zadaním je zvizualizovať  historické momenty do objektov Živej histórie, použiť existujúce objekty ako základ a navrhnúť vežu ktorá by umožňovala uvidieť historické momenty z výšky.  Druhým objektom je hĺbavejší pavilón Železnej opony. Hľadáme Dejepis v prírode, priestor železnej opony ako interaktívna expozícia a miesto pre Bratislavčanov, kam môžu ísť za oddychom. Na projekte budeme úzko spolupracovať s investorom, ktorý  v oblasti vytvára novú obytnú štvrť. Existuje plán vežu v najbližšej dobe realizovať.

Aktuality ústavu a jeho partnerov

Konferencia ZELENÉ STŘECHY JAKO SOUČÁST ZELENÉ INFRASTRUKTURY SÍDEL

      

Zveme Vás na odbornou konferenci věnovanou zeleným střechám ve městech, příkladům jejich využití i nástrojům pro podporu jejich výstavby. Těšit se můžete na ukázky realizací od nás i ze zahraničí. Termín a místo konání: 20.6.2019, Ostrava- Dolní Vítkovice, Svět techniky. Termín pro registraci: do 31.5.2019 Vložné:  1 450,-Kč + 21% DPH (1 050,-Kč + 21% DPH členové SZÚZ, studenti do věku 26 let). 

Hlavní téma konference: PROČ a JAK podporovat výstavbu zelených střech ve městech.

Konference je určena pro zástupce státní správy, samosprávy, projektanty, stavební a zahradnické firmy, developery. 
Konference a soutěž Zelená střecha roku je součástí projektu Zelené střechy jako součást zelené infrastruktury sídel podporovaného Ministerstvem životního prostředí.
 

Na závěr vyhlásíme oceněná díla v soutěži Zelená střecha roku 2019 (svá díla můžete do soutěže hlásit do 30.4.2019) 

POZVÁNKA s podrobným programem

REGISTRACE, je možné se registrovat nejpozději do 31.5.2019

Kurz navrhovania domov s výrobou a ukladaním elektriny

       Tým projektu Český soběstačný dům vás zve na intenzivní Kurz: Navrhování domů s vlastní výrobou a ukládáním elektřiny, který jsme připravili spolu s naším dlouhodobým hlavním partnerem, společností GWL Power. Ta od roku 2008 dodala do celého světa 1,1 miliónů kilogramů lithiových baterií (cca. 120.000 kWh) a má tak v ČR unikátní zkušenosti z tisíců projektů od ponorek až po projekty domů.
Nezapomeňte si poznačit do svých kalendářů termín: 8.3.2018, 9:00 - 12:30
Fakulta stavební ČVUT, Thákurova 7/2077, Praha, Posluchárna C206
Vstup zdarma.
Kurz je určen pro studenty, nadšence i odbornou veřejnost. Obsahem bude souhrn zkušeností Michala Klečky - základní principy moderní energetiky budov, funkce solárních panelů a akumulace, specifika orientace budov, praktické vhledy, logika tvorby návrhu budov v různé míře energetické soběstačnosti. Otázky + odpovědi.
Pozor, o kurz je velký zájem a vstup funguje na bázi „kdo dřív přijde…“.
Bez dotací organizuje tým projektu Český soběstačný dům

Viac informácií na FB ...

Stavby z prírodných materiálov 2019

Baobaby z.s. srdečně zve všechny příznivce přírodního stavitelství, úsporných technologií, soběstačnosti, přírodních stavebních materiálů, udržitelného hospodaření a svépomocného stavění na šestý ročník konference - Stavby z přírodních materiálů  2019, která se koná v Praze od pátku 8.3. do neděle 10.3.2019 
Podrobné informace ke konferenci naleznete na webových stránkách: baobaby.actinidia.sk  ... 

Salón drevostavieb 2019

Premiéra výstavy Salón drevostavieb 2019 na Slovensku sa uskutoční od 4. do 22. marca 2019 v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. Mimo prednáškového programu 6. 3. 2019, určeného len architektom a projektantom, bude výstava v RKF prístupná záujemcom v pracovných dňoch zdarma. Ešte pred premiérou aktuálnej výstavy Salónu drevostavieb je možné navštíviť reinštaláciu predchádzajúceho ročníka – Salónu drevostavieb 2018 – vo foyeri Fakulty architektúry STU v Bratislave, a to v dňoch 18. 2. – 8. 3. 2019. 

Prednáškové podujatie: Prosíme z organizačných a kapacitných dôvodov o potvrdenie Vašej záväznej účasti na akcii do 1. 3. 2019 na e-mail: materio@archacentre.org. Na všetky potvrdenia bude organizátor Centrum architektúry ARCHA reagovať spätným potvrdzujúcim e-mailom s detailným programom.

Pozývame Vás na medzinárodnú konferenciu "Život v mestách 21. storočia". Podujatie organizuje Útvar hlavnej architektky mesta Bratislava, koná sa 14. marca 2019 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.  Podujatie je organizované v rámci osvetovej kampane “Bývajme zdravo!“, ktorá je súčasťou projektu EU GUGLE.

REGISTRÁCIA TU.


Archív starších informácií >>>

Informácie o výučbe >>> 

 

Partneri UEEA, odkazy:

iEPD   http://ozartur.sk/wp-content/themes/artur/images/default-logo.png