Prejsť na obsah
Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry
Archív oznamov, podujatí a informácií UEEA FA STU. 
Pozor, tieto "aktuality" sú v archíve - teda nie sú už aktuálne!

 

Letná škola udržateľnej architektúry - jún 2017, Bratislava

Letní škola KUS,  Hostětín - august 2017, Hostětín

Rukoväť udržateľnej architektúry je online!

    

Publikáciu pre všetkých, krorých zaujíma problematika ekologického navrhovania, sme pripravili pre SKA. Zverejnená je ako pdf-súbor na stránke www.honorar.sk, ktorú navštevujú v úvodných etapách práce na projekte architekti a investori, aby sa dohodli na podmienkach spolupráce. Práve táto chvíľa - úplný začiatok prípravy  projektu - je tou najvhodnejšou na to, aby zvážili aj všetky ostatné stránky svojho budúceho návrhu. Tu sa rozhoduje o celom výsledku a práve aspekt energeticky úspornej, environmentálne ohľaduplnej a zároveň i esteticky a architektonicky kvalitnej architektúry stojí za to, aby mu architekti a investori venovali primeranú pozornosť. Prioritne je to v záujme budúceho používateľa objektu. Či už z hľadiska kvality obytného prostredia, z hľadiska úspor prevádzkových nákladov, alebo z hľadiska ochrany životného prostredia... Núti nás k tomu aj legislatíva a blížiaci sa horizont roki 2020. 

"Udržateľné navrhovanie" nie je len o splnení predpísaných technických parametrov. Je to zložitý multidisciplinárny tvorivý proces, výsledkom ktorého by mala byť budova, v ktorej sa budú prednostne dobre cítiť ľudia (jej používatelia), a ktorá bude zároveň dobrá i po všetkých iných stránkach... Práve na takéto hľadiská sa zameriava Rukoväť udržateľnej architektúry, snáď vám pomôže získať základný prehľad o problematike udržateľného navrhovania...

Rukoväť udržateľnej architektúry si  môzete  stiahnuť tu.
 

Dni pasívnych domov 2016 

    

Druhý novembrový víkend - tentoraz pripadajúci na 11. až 13.11. -  bude už trinásty raz patriť Dňom pasívnych domov. Je to medzinárodné podujatie určené pre všetkých záujemcov, ktorí si chcú overiť, ako pasívny dom funguje, podiskutovať s majiteľmi, alebo na vlastné oči vidieť jeho stavbu. Väčšina z tých, čo otvoria svoje domovy, boli pred rokmi sami návštevníkmi a teraz pozývajú Vás. Veríme, že aj Vy raz v blízkej budúcnosti počas Dní pasívnych domov svoj dom otvoríte pre verejnosť, aby ste ďalej šírili dobrú myšlienku.

Zoznam objektov a registrácia - tu...


 

Environmentálne posudzovanie na TUKE

posudz-tuke  Kolegovia z košickej Stavebnej fakulty pripravili v rámci projektu KEGA (zatiaľ skromné) stránky o environmentálnom posudzovaní architektúry.
Ako počítačová podpora environmentálneho hodnotenia budov bol navrhnutý excelovský program BEAS (s manuálom tu), ktorý umožňuje ľahké a prehľadné hodnotenie environmentálnej vhodnosti nových administratívnych budov v podmienkach Slovenskej republiky. Ako významná pomôcka pri hodnotení voľby stavebných materiálov poslúži ďalší program VMP, ktorý umožňuje hodnotiť vybrané materiály na základe primárnej energie PEI, potenciálu globálneho otepľovania GWP a potenciálu acidifikácie AP.

Viac informácií na sites.google.com/site/hodnoteniebudov

Prírodné stavby od A po Z

prir.stavby  7.-9. februára 2014, Brno

Pozvánka na ojedinelé podujatie, zamerané na prírodné staviteľstvo v komplexnom pojatí. Plánovaný cyklus prednášok a diskusií je určený širokej i odbornej verejnosti. Program a obsahová náplň konferencie:
Duchovní stránka věci; Navrhování domů; Konstrukční systémy přírodních staveb a jejich materiály; Slaměné domy, dřevostavby, hliněné domy...; Hliněné omítky a jejich aplikace; Využití alternativních zdrojů energie, vytápění a větrání; Hospodaření s vodou na pozemku a v domě; Princip a stavba kompostovacích toalet; Navrhování zahrad v permakulturním duchu; Legislativní stránka výstavby domů;

Viac informácií na www.prirodnistavby.com...

Aktuálne súťaže: BEFFA, ISOVER, XELLA

súťaže  Medzi aktuálne vypísanýmí súťažami pre študentov je aj zopár takých, ktoré korešpondujú so zameraním nášho ústavu.

BEFFA 2014 je medzinárodná súťaž súčasných stavebných projektov s výnimočnou energetickou, konštrukčnou a architektonickou hodnotou, má aj študentskú kategóriu. V predchádzajúcom ročníku boli študenti našej fakulty veľmi úspešní... Projekty možno prihlásiť do konca mája 2014. 
Viac informácií nájdete na stránkach súťaže...

ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2014 je medzinárodná súťaž, ktorej cieľom je navrhnúť základnú školu v meste Gaziantep v Turecku. V škole sa kombináciou klasického a moderného spôsobu výučby bude vzdelávať 400 až 600 žiakov vo veku 6-10 rokov. Stavba bude súčasťou nového ECO projektu vypracovaného magistrátom mesta, ktorý ráta s ubytovaním pre 200 000 obyvateľov. Súťaž podporuje kreatívny prístup ku konceptom energeticky nenáročných budov, napomáha účastníkom zorientovať sa v možnostiach tvorby konštrukčného riešenia a detailov tzv. multi-komfortných pasívnych domov. 
Viac informácií nájdete na stránkach spoločnosti ISOVER...

XELLA 2014 - SM(ART) HOUSE je medzinárodná súťaž, ktorej cieľom je navrhnúť v prieluke na Župnom námestí v Bratislave malý dom umení v prieluke netradične malých rozmerov. Inšpiratívne miesto pre všetkých ľudí mladých duchom. Dom úsporný zaobchádzaním s energiami, inteligentný, efektívny, skrátka „smart“ v narábaní s dispozíciou, orientáciou na svetové strany, s materiálovým aj konštrukčným riešením, technológiami, úsporný v stavbe aj počas prevádzky. 
Viac informácií na stránkach súťaže...

Dni pasívnych domov

artur  8.-10. november 2013, celé Slovensko.
Kontakt: www.iepd.sk/dpd2013

Druhý novembrový víkend bude už desiaty raz patriť Dňom pasívnych domov. Je to medzinárodné podujatie určené pre všetkých záujemcov, ktorí chcú na vlastnej koži vyskúšať kvalitné vnútorné prostredie v domoch „bez kúrenia", alebo na vlastné oči vidieť stavbu pasívneho domu.
Príďte a uvidíte, prečo pasívne domy vystačia s desatinou tepla na vykurovanie v porovnaní s bežnými stavbami. Pochopíte, prečo ich obyvatelia málokedy otvárajú okná, aj keď to nie je zakázané. Dozviete sa, koľko stojí prevádzka takéhoto domu, prečo sa hovorí, že pasívny dom je najlepšie dôchodkové pripoistenie a mnoho iných zaujímavých informácií. Na Vaše zvedavé otázky radi odpovedia projektanti, zástupcovia realizačných firiem a samotní investori.

Viac informácií na www.iepd.sk/dpd2013 ...

Cena ARCH 2013

arch2013  Vyhlásenie výsledkov: 7. novembra 2013

V súťaži o Cenu ARCH sa čoraz častejšie objavujú príklady architektúry ohľaduplnej k prostrediu. V tomto ročníku medzi nimi bola aj stavba mladého pedagóga z nášho ústavu, Martina Šichmana, ktorý spolu s Borisom Melušom navrhol pasívny slamou izolovaný drevodom v Melčiciach.

Nakoniec táto stavba Cenu ARCH nezískala, no už jej výber medzi desať nominovaných architektúr dokazuje, že aj stavba mimo "hlavného prúdu" dokáže zaujať svojimi architektonickými hodnotami...

Viac informácií nájdete napríklad na stránkach e-arch ...

Odborný seminár  Nebúrať ale obnoviť

artur 6. november 2013 13:00-18:00
Kde: SAS - Sieň Dušana Jurkoviča, Panská 15, Bratislava
Kontakt: Zuzana Kierulfová 0905 514725  prihlášky na ozartur@gmail.com

Program:
Predstavenie partnerského projektu; Prečo nebúrať - návrh udržateľnej obnovy (Z. Kierulfová); Vlastnosti a výhody tradičných materiálov a techník (B. Hochel); Postup pred návrhom obnovy, odstránenie porúch (J. Hrivnák); Oprava krovu a stropu (J. Lišaník); Prestávka; Výzvy zelenej ekonomiky v kontexte vzdelávania remeselníkov (R. Proková); Partnerské vzdelávacie inštitúcie; Finančné porovnanie (J. Čahoj); Príklady obnovy (formát Pecha-Kucha) J. Hrivnák, B. Hochel, M. Hrčka, J. Lišaník, Z. Kierulfová., L. Marušicová., J. Frajka, A. Ugróczy, R. Bahník, R. Miškov, D. Marinica;Diskusia

Výstava  4.-12.11. 2013
Galéria architektúry SAS - Balassov palác, Panská 15, Bratislava
Galéria otvorená Po-Pi od 11:00 do 17:00

Tlačová konferencia  6.11. 2013 o 9:30
Galéria architektúry SAS - Balassov palác, Panská 15, Bratislava

Nabíjaná hlinená stena – workshop

artur 
23. október 2013 9:00 – 25. október 2013 14:00, ekocentrum ArTUR, Hrubý Šúr 237
Kontakt: Zuzana Kierulfová 0905 514725  prihlášky na ozartur@gmail.com
Cena 80 euro (zahrnuté ubytovanie a strava)

Obsah workshopu:
Miešanie správnej hlinenej zmesi na ubíjanú stenu, príprava debnenia, realizácia ubíjanej steny, PPT prezentácia o realizáciách, prezentácia projektu Zelená obnova, stavanie a bývanie.

Lektori:
Rowland Keable (15 ročná prax v UK a v Afrike), Roman Miškov (niekoľkoročná prax na Slovensku)

Prihláste sa na: ozartur@gmail.com

Konferencia Pasívne domy

pd2013 18. október 2013  9:00-18:00 aula FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava 
Vstupné: info na iepd.sk/podujatia/330-pd2013
Kontakt: Tatiana Pifková 0904 664057

Konferencia sa zameriava na problematiku energetickej efektívnosti, čo je jedna z hlavných tém "zelenej" architektúry a ťažisková problematika Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry. Vedie cesta k takmer nulovým budovám cez pasívne domy? Odpoveď na túto otázku budú hľadať prednášajúci a diskutéri spoločne na už deviatom ročníku medzinárodnej konferencie PASÍVNE DOMY 2013.

Navrhovanie pasívnych domov a budov s takmer nulovou spotrebou energie vyžaduje zmenu prístupu v procese tvorby, doterajší lineárny proces od štúdie až po realizáciu sa mení na proces cyklický. Zapojenie obnoviteľných zdrojov energie do architektonického konceptu udržateľných stavieb sa stáva nevyhnutnosťou pri návrhu „nearly zero energy buildings“. Teóriu dopĺňajú nšpiratívne príklady kvalitnej architektúry a vydajte sa s nami na cestu za presadzovaním progresívnych trendov energeticky efektívnej výstavby.

Sprievodným podujatím konferencie je stavebná výstava vo vestibule FA STU otvorená pre laickú verejnosť.

Podrobnosti: viď stránky konferencie...

Exkurzia Spielberk Tower a vila Tugendhat

artur 15. október 2013   Brno
Kontakt: office@skgbc.org

Program exkurzie: 
Slovenská rada pre zelené budovy Vás srdečne pozýva na exkluzívnu exkurziu kancelárskej budovy Spielberg Tower B (certifikát BREEAM Outstanding) a funkcionalistickej Vily Tugendhat v Brne. organizovanú v spolupráci s Českou radou pre zelené budovy. Odchod o 8oo, predpokladaný návrat 18oo, prihlásiť sa treba do 9.10.2013.

Permakultúrny kurz – PK dizajn ekocentra ArTUR

artur 19-20. október 2013   Ekocentrum ArTUR, Hrubý Šúr 237, 903 01 Hrubý Šúr
Kontakt: Zuzana Kierulfová 0905 514725  prihlášky na ozartur@gmail.com

Obsah kurzu:
Postup pri projekte permakultúrneho dizajnu a tvorba PK dizajnu pre pozemok Ekocentra ArTUR.
Návrh náučných stanovísk v rámci pozemku Ekocentra.
Analýza PK aktivít obce a návrh náučného chodníka v rámci permakultúrnych aktivít obce.
Prihláste sa na: ozartur@gmail.com

Konferencia Energeticky úsporné technologie v praxi

logo veronica 17-19. október 2013  Hostětín
Kontakt: Hana Machů <hana.machu@veronica.cz>

Rádi bychom vás pozvali na konferenci Energeticky úsporné technologie v praxi. Konference se koná 17.-19. října 2013 v Hostětíně, pro účastníky je zdarma (platíte jen ubytování, pokud ho požadujete).
Informace k programu naleznete na odkazech:
http://hostetin.veronica.cz/energeticky-usporne-technologie-v-praxi
http://hostetin.veronica.cz/sites/default/files/akce/program_konference_energie.pdf
Těšíme se na vaši účast a věříme, že vás program konference zaujme a bude pro vás přínosný.

Seminár ArTUR – prípadová štúdia obnovy a prístavby

artur 3. október 2013  12:00-16:00 Ekocentrum ArTUR, Hrubý Šúr 237, 903 01 Hrubý Šúr
Vstupné: 15 euro (študenti zdarma)
Kontakt: Zuzana Kierulfová 0905 514725  prihlášky na ozartur@gmail.com

Obsah seminára: Oboznámenie s možnosťami obnovy pri zachovaní tradičných materiálov a postupov ale pri zvýšení energetického štandardu. Ukážka prístavby zo slamy. Lektori: Marián Ontkóc, Zuzana Kierulfová
Program seminára:
12:00 Občerstvenie 12:30 Úvod o obnove Zásady pri obnove Tradičné materiály Nové vhodné materiály Koncepcia obnovy Zvýšenie štandardu Udržateľnosť obnovy Prehliadka ekocentra 15:30 Zhrnutie Hodnotenie seminára 16:00 Záver     
Prihláste sa na: ozartur@gmail.com

Konferencia Interiér 2013

 interier 2013 26.-27. september 2013 8:00 - 18:00 aula FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava 
Vstupné: info na www.bcdlab.eu
Kontakt: Doc. Ing. Veronika Kotradyová   interiorconference2013@gmail.com 
Konferencia Interiér sa dotýka aj environmentálnych hľadísk architektúry...

 Svetový týždeň zelených budov

wgbw2013 16.-20. september 2013  
Informácie: www.skgbc.sk/sk/akcie/world-green-building-week
Pestrý výber rôznych podujatí súvisiacich s problematikou "zelenej" architektúry, ktorý pripravuje náš partner, Slovenská rada pre zelené budovy...

 

Pozvánka na seminár v Brne 20.3.2013

Odborný seminář Active House IDEA (20.3.2013Brno, Tréninkové centrum VELUX, Sokolova 1d, 619 00 Brno) - v rámci semináře zazní témata: Architektonická kvalita jako podmínka udržitelnosti, aspekty udržitelnosti a jejich využití při navrhování staveb, ukážeme příklady realizací staveb v aktivním standardu – novostavby i rekostrukce /Monte Rosa Hut, Solhuset, Model Home 2020, "Slámodřevěný" dům na severním svahu a další/. Dále představíme kalkulační nástroj Active House radar a jeho použití.
O své zkušenosti s těmito tématy se s Vámi podělí: prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc. , Ing.arch. Lukáš Šíp, CSc (STUBA), doc. Ing. Josef Chybík, CSc (FA VUTBR), Ing. Arch. Dalibor Borák (Dobrý dům), Ing. Martin Vonka, Ph.D. (ČVUT ), Ing. arch. Klára Bukolská (VELUX), Mgr. Art. Martin Šichman (Oximoron), Ing. Tomáš Vanický.
O přestávce jsme si po Vás připravili malé Fair Trade občerstvení.
Vstup zdarma na základě registrace
www.velux.cz/seminare

Hlinené omietky, izolácie zo slamených balíkov

12. Apríl 2013 @ 18:00 – 14. Apríl 2013 @ 19:00 v Osade Biele Karpaty, Myjava, Slovenská republika...
Praktický workshop přímo na stavbě nízkorozpočtového a zároveň také nízko-energetického domu z přírodních a recyklovatelných materiálů. Jak stavět efektivně svépomocí tak, aby se nám stavba zbytečně neprodražila a postavili jsme kvalitní a přitom levný dům s výbornou užitnou hodnotou a dlouhou životností. Jedná se o komplexní výuku zážitkovou formou zhuštěnou do jednoho víkendu. Tedy: Využití slámy a hlíny ve stavebnictví – vlastnosti slaměných balíků a nepálené hlíny a různé konstrukční systémy – jejich výhody a nevýhody. Kvalitní a levné základy (a sklep) z nabíjených pneumatik. Úsporná dřevěná konstrukce a hutnění slaměných balíků do konstrukce podle Toma Rijvena a její výhody oproti jiným. Hliněné omítky na různé povrchy – úprava přídržnosti, výroba a aplikace hliněných směsí. Hliněné omítky – příprava kvalitní a odolné vlastní směsi z místních zdrojů – na hrubé a jemné omítky. Zlepšení odolnosti hlíny přidáváním fermentace. Příprava hliněné jemné malty z pytlovaných směsí. Probarvování omítek, barevné nakopané jíly. Finální omítky – dekorace, plastiky, vyškrabávání, nanášení více barevných vrstev.Čítajte viac ›

Výsledky súťaže Building Efficiency Awards (BEFFA)

Do prvého ročníka súťaže Building Efficiency Awards (BEFFA) sa od 14. marca, kedy bola súťaž vyhlásená, do 31. júla 2012 prihlásilo celkom 141 stavieb a 24 študentských projektov z Českej a Slovenskej republiky. Z nich odborná porota na konci augusta vyhodnotila a vybrala 26 stavieb víťazov regionálnych kôl (17 stavieb z Česka a 9 zo Slovenska) a 17 študentských projektov, ktoré sa stretli v česko-slovenskom finále.
Študentské projekty:
1. – 3. miesto:Isover Multi Comfort House – Erika Hrivíková (STU Bratislava, Fakulta architektúry)
Návrh vytvára novú pulzujúcu obytnú štvrť s obchodným centrom s dostatkom zelene v industriálnom prostredí britského mesta Nottingham. Obytná štvrť ekologického bývania, ktorá ťaží z výhod vegetačných striech, využíva dažďovú vodu na splachovanie WC a vyzerá ako park.
1. – 3. miesto: Ekocentrum Hrubý Šůr – Jaroslav Lecký (STU Bratislava, Fakulta architektúry)
Návrh budovy Ekocentra pre občianske združenie Architektúry trvale udržateľného rozvoja. Zámerom je dômyselná rekonštrukcia a obnova budovy pôvodnej školy z počiatku 20. storočia a vybudovanie prístavby nového objektu v pasívnom energetickom štandarde.
(Prezentácia projektu tu...)

1. – 3. miesto:Ekologické bydlení v Jundrově pod Holednou – Eva Staffová (VUT Brno, Fakulta architektury)
Návrh radových rodinných domov v mestskej zástavbe brnenskej časti Jundrov, ktoré spĺňajú pasívny energetický štandard. Jednoduché, ekonomicky úsporné a ekologické bývanie.
Ďalší víťazi: viď stránku BEFFA

Svetový týždeň zelených budov 2012

 Building Efficiency Awards (BEFFA)

je súťaž súčasných stavebných projektov s výnimočnou energetickou, konštrukčnou a architektonickou hodnotou, ktoré boli realizované v Českej a Slovenskej republike.(študentské projekty nemusia byť zrealizované postavené do 30.6.2012). Cieľom súťaže okrem snahy zviditeľniť unikátne architektonické projekty, je taktiež podpora implementácie európskej smernice „20-20-20" o energetickej náročnosti budov. Viac o súťaži sa dočítate na:http://www.isover.sk/?tepelne_zvukove_a_protipoziarne_izolacie=novinky&novinka=67
Túto súťaž pripravil ISOVER v spolupráci s divíziami Saint-Gobain. vypisovatelia sa tešia na zaujímavé projekty.

Kurzy stavania z prírodných materiálov - leto 2012:

15.-17.6.  Finální hliněná podlaha, finální omítky z místní hlíny a recyklovaných vepřovic, efektivní stavba levných akumulačních příček ze směsi slámy a hlíny (cob) Na stavbě pasivního domu z přírodních materiálů budeme pokračovat finální hliněnou podlahou v koupelně - vytvoříme otěruvzdorný, omyvatelný a vodě odolný povrch, postavíme ještě poslední kousek akumulační příčky v podkroví a začneme provádět velefajnové finální omítky z místní hlíny, všechny složky směsi přesejeme jemným vibračním sítem, výsledek si nezadá s hliněnými omítkami z pytlovaných směsí.
29.6.-1.7. Vzorování pro marocký štuk (tadelakt) z levných lokálních surovin, finální  a dekorativní omítky z místní hlíny Budeme hledat to pravé barevné tónovaní marockého štuku pro naši koupelnu a kuchyni, účastníci můžou hledat ty pravé barvy pro ně, vzorky provedeme na sololitové desky, budeme pokračovat v provádění finálních hliněných omítek a naučíme se též několik dekorativních technik.
27.-29.7.  Marocký štuk (tadelakt) z levných lokálních surovin, v technologických pauzách finální omítky z místní hlíny Marocký štuk na ostro! V kuchyni a koupelně, v technologických pauzách mezi štukem pak finální omítky z místní hlíny.
Bližší informace jsou v pozvánce zde: http://www.slamak.info/aktuality/ivanovice-na-hane/ ...

Svetový týždeň zelených budov

19.-25.9.2011 - program (leták) v pdf je tu...

Stavanie zo slamy a iné letné akcie

Víkendy na stavbě "pasivního" domu z přírodních a recyklovatelných materiálů v Ivanovicích na Hané 8.-10.7. a 22.-24.7. a 5.-7.8. a 12.-14.8. 2011 (všechny víkendy jsou zdarma včetně obědů a ubytování).Teorie: Využití slámy ve stavebních konstrukcích - vlastnosti slaměných balíků a konstrukční systémy v příkladech, zkušenosti z realizovaných staveb, workshopů a kurzů;Srovnání pořizovacích a provozních nákladů pro pasivní dům, návratnost investice do jednotlivých úsporných opatření;Svépomocná stavba nízkorozpočtového "pasivního" domu z přírodních a recyklovaných materiálů - jak na to levně a zdravě, stavební řízení, žádost o dotaci. Praktická část:
8.-10.7. a 22.-24.7 2011 - HLINĚNÉ OMÍTKY z místní hlíny a recyklovaných vepřovic na různé povrchy, slaměné stěny rovně a omítání do omítníků, příprava a aplikace směsí jádrových omítek;
5.-7.8. a 12.-14.8. 2011 - HLINĚNÁ PODLAHA - směs a aplikace 1. vrstvy hliněné podlahy.
+ konzultace k projektům účastníků + jak na pařený kváskový chléb (13.8.) + užití hlíny v současné architektuře (23.7.)
Galerie z minulých víkendů tady. Přihlášky na danielgrmela@slamak.info, tel. 725 463 740

Hliněné omítání slaměných stěn v Úvalech u Prahy  
5.-7.8. 2011 příspěvek na jídlo (večeře pátek + plná penze celý víkend): 360Kč

Přednášky + meditační praxe:
Užití nepálené hlíny v kontextu současné architektury;
Jóga a meditace, cesty po Indii.
Praktická část:
Směs pro základní vrstvu hliněné omítky, aplikace na slaměné stěny a příčky, směsi pro jádrové vrstvy hliněných omítek, šlapání na plachtě, omítání slaměných stěn, příček z prken a cihlového zdiva.
Galerie z minulých víkendů tady. Přihlášky na: roman.hadacek@email.cz, tel. 737 579 612. 

Veškeré informace týkající se obou výšezmíněných akcí, pozvánky ke stažení a vůbec informace o stavění ze slámy najdete na webu www.slamak.info.

Kurz amazonails - stavění nosné slámy v kontextu současného stavebního průmyslu
Božanovský víkend s Barbarou Jones - 6 -18.9. 2011 ožanov u Broumova
Přednášky s promítáním:
Obecný přehled slaměného stavitelství ve Velké Británii a práce amazonails
Základy s minimálním vlivem na životní prostředí (bez cementu)
Vápenné omítky na budovách z balíků slámy
Praktická část:
Stavba demonstračního domku z nosné slámy.
Více informací o Barbaře Jones, společnosti amazonails a jejich projektech najdete na stránkách Jakuba Wihana.
Přednáška pro širokou veřejnost
Barbara Jones - Stavění z balíků slámy ve Velké Británii

21. září 2011 v 19:00  Městská knihovna v Praze
Hledají se dobrovolníci na stavbu haly
Kanceláře izolované balíky slámy v Cropredy u Oxfordu (pod vedením amazonails - pouze do začátku června, poté bude instalace balíků pokračovat pod vedením zkušených dobrovolníků a majitele). Ubytování ve vlastním stanu na staveništi, jídlo zajištěno. Práce: příprava balíků, instalace balíků slámy, míchání omítky z místně kopaného jílu, omítání. Kontakt: kuba@jakubwihan.com

Doktorandské štúdium v Portugalsku

Doctoral programme in Architecture - Sustainability, Conservation and Technology - 2011 / 2012 (School of Architecture, University of Minho (EAUM), Guimarães, Portugal ); Course Director: Pedro Bandeira; Steering Committee: Pedro Bandeira, Paulo J. S. Cruz and Vincenzo Riso; Coordinator of the Construction and Technology field of study: Paulo J. S. Cruz ; Coordination of the Advanced Seminar of Knowledge: Paulo J. S. Cruz, Vincenzo Riso and Ana Luísa Rodrigues; Degree awarded: Doctor ; Qualification field of study: Architecture - Construction and Technology; Duration: 6 semesters;Credits: 180 ECTS...Application Deadline: 1st phase: May 16 to June 30, 2nd phase: August 01 to September 1.
E-mail: 3ciclo@arquitectura.uminho.pt  Site: www.arquitectura.uminho.pt

Workshop v Grécku

We would be grateful if you could disseminate this message to students of yours that might be interested in participating in our workshop to be held 22-29 August 2011 at Chania,Crete Greece. For more information please visit: http://senseresponsive.blogspot.com/

Súťaž Blue Award

The Department for Spatial and Sustainable Design, Vienna University of Technology organizes the BLUE AWARD.
The Blue Award is a biennial, international student competition and awards projects addressing the topic of sustainability in the academic fields of architecture, regional planning and urbanism. The economical, cultural and social dimensions of sustainable development should be equal in significance to the classical problems of technique and function. The competition is an open invitation to future-oriented and sustainable solutions.
The Blue Award 2012 is making its second appearance as an anonymous, international, single-phase competition, and is intended for students of architecture, regional planning and urbanism. 163 projects from 86 faculties and architecture schools spread across 49 countries were submitted for the first edition, Blue Award 09.
The Blue Award 2012 will be handed out in three categories.
Category 1 - Urban Development and Transformation, Landscape DevelopmentCategory 2 - Ecological Building
Category 3 - Building in Existing Structures
The prize sum of 20,000.- Euros will be divided by the jury among the three categories of the competition. The jury may decide upon a number of honourable mentions.
Kick Off and Start of Registration: May 31, 2011
Submission Deadline: February 2nd, 2012
www.blueaward.at
office@blueaward.at

Stavanie z prírodných materiálov

Série víkendů se slámou a hlínou  - Ivanovice na Hané
Přednášky pro veřejnost:

27.5., 10.6., 24.6. 2011 - Využití slámy ve stavebních konstrukcích - vlastnosti slaměných balíků a konstrukční systémy v příkladech, zkušenosti z realizovaných staveb, workshopů a kurzů; Srovnání pořizovacích a provozních nákladů pro pasivní dům, návratnost investice;
28.5, 11.6., 25.6. 2011 -  Svépomocná stavba nízkorozpočtového "pasivního" domu z přírodních a recyklovaných materiálů - jak na to levně a zdravě, stavební řízení, žádost o dotaci;
11.6., 25.6. 2011 - Stavba a zkušenosti z provozu pasivního domu centra Veronica Hostětín;
26.6. 2011 - Hlína a další přírodní materiály v současné architektuře a stavitelství; Hliněné podlahy.
Praktická část:
27. - 29.5. a 10. - 12.6. 2011 - hliněné omítky z místní hlíny a recyklovaných vepřovic na různé povrchy, příprava a aplikace směsí jádrových omítek, vzorky finálních omítek pro interiér, vzorky hliněných a vápenných omítek pro exteriér;
24. - 26.6. 2011 - hliněné omítky z místní hlíny a recyklovaných vepřovic na různé povrchy, příprava a aplikace směsí jádrových omítek, vzorky pro moderní hliněné podlahy, dekorativní omítky.
+ konzultace k projektům účastníků
Přihlášky na přednášky i víkendové kurzy v Ivanovicích na: katerina.fojtu@veronica.cz, tel. 732 832 143

Stavíme ze slámy a hlíny u jogínů - Úvaly u Prahy
Přednášky pro veřejnost:

Využití slámy ve stavebních konstrukcích, svépomocná stavba nízkorozpočtového "pasivního" domu z přírodních a recyklovatelných materiálů; Srovnání pořizovacích a provozních nákladů pro pasivní dům, návratnost investice;
Postřehy z účasti na ESBG a konstrukční systémy se slámou užívané v Belgii;
Jóga a meditace, cesty po Indii.
Praktická část:
3.-5.6. 2011 - izolace stěn balíky slámy, úpravy a srovnání povrchů, řešení detailů, výroba příček z místní hlíny, slámy a prken;
17.-19.6. 2011 - hliněné omítky na různé povrchy, příprava a aplikace hliněných směsí, jak na hliněnou plastiku.
+ konzultace k projektům účastníků
Přihlášky na přednášky na: katerina.fojtu@veronica.cz, tel. 732 832 143;
Přihlášky na víkendové kurzy v Úvalech na: roman.hadacek@email.cz, tel. 737 579 612.
Veškeré informace týkající se zmíněných akcí, pozvánky ke stažení a vůbec informace o stavění ze slámy najdete na webu www.slamak.info.

Letná škola v Barcelone

je venovaná architektúre a vínnym pivniciam: “BARCELONA: Architecture, wine and cava” - viac informácií nájdete na stránkach School of Architecture La Salle, Barcelona Campus , termín je od 27.6. do 22.7.2011... 

Zdravé domy - zdravý interiér 2011

Medzinárodná konferencia Zdravé domy - zdravý interiér 2011, ktorú organizujú FA STU, FA VUT, ArTUR a SHS, bude síce až v máji, ale koncom januára môžete ponúknuť príspevky na ňu. Výzvu nájdete na www.zdravedomy.sk či tu...

Workshop "Stavění ze slámy, hlíny a dřeva" ...

(Nízkoenergetické domy z přírodních materiálů)pripravuje o.z. BAOBABY 15.-17.10.2010 v Hostišové u Zlína. Viac informácií  o projekte je na http://www.baobaby.org/nase-projekty/kurz-staveni-s-prirodou/ , V rovnakomčase bude prebiehať workshop Stromu života "Earth Bag" ...

 Prezentácie z konferencie ACE

Udržateľnosť sa stáva predmetom trvalého záujmu ACE, architektonickej rady Európy. Na úspešnú bruselskú akciu zo septembra 2009, Dni energetickej efektívnosti, nadviazala konferencia s ťažko preložiteľným názvom „Do you speak sustainable construction?“, 20. mája 2010 tiež v Bruseli. Akcia bola pripravená v spolupráci s European Concrete Platform - ECP. Zo Slovenska sa zúčastnil prof. Robert Špaček. Prezentácie z konferencie si môžte pozrieť tu >>>

Informácie o projekte Hlinarch

môžete získať na besede 22.6.2010 o 10oo v miestnosti 117 - viac info tu...

Exkurzia SolarCITY Linz

bude vo štvrtok 29.3.2010 (podrobnosti tu), prihlásiť sa možno na sekretariáte UEEA...

Súťaž Daylight Spaces

vypísuje Donauuniversität Krems - leták s podmienkami nájdete tu...

 

 

Ekologický inštitút Veronica hľadá...

...PORADCE (-KYNI) PRO ENERGETIKU A EKOLOGICKÉ STAVĚNÍ s působištěm střídavě v Hostětíně a v Brně. Náplň práce:  odborné poradenství v oblasti ekologického a energetickyuvědomělého stavění a energetiky,poradenství k dotačním programům, sběr dat modelových projektů, řízeníprojektů zaměřených na energetické poradenství, ...přihlášky do 21.2. 2009 (po domluvě lze termín prodloužit), nástup co nejdříve. Více na: http://www.veronica.cz/?id=167&i=35 nebo www.hostetin.veronica.cz

Cena REHAU 2009

je vypísaná za akademické práce týkajúce sa energetickej efektívnosti vo výstavbe a rekonštrukciách budov. Podrobnosti v nemčine a angličtine nájdete tu...

Workshop "Stavba slamenej jurty" v Senci 20.-21.2 (a opakovanie 12.-14.3.) - podrobnosti tu...
JURTA


Medzinárodná konferencia Pasívne domy 2009 (spoločná česko-slovenská) bola 29.-30. októbra v Bratislave - ak Vás problematika nízkoenergetickej výstavby zaujíma, bližšie informácie  tu...


Firma ProLignum pripravila na 1.10. seminár "Nové technológie drevostavieb – produkty, prefabrikácia, aplikácie so zreteľom na energetickú efektívnosť " (aj v spolupráci s FA, prednáša tam z UEEA Tibor Varga). 2.10. je nadväzná exkurzia. Program, prihláška a podrobnosti tu...


Seminár "Energetická efektívnosť budov" pripravila na 13.10. slovensko-nemecká obchodná komora (prednáša na ňom aj Lorant Krajcsovics). Program a prihláška sú tu...


Exkurziu do ekologického sídliska SolarCity Pichling (Linz, Rakúsko) organizuje Stavebé fórum  vo štvrtok 8.10.2009, doprava autobusom, súčasťou exkurzie je obed i odborný výklad vrátane prekladu. Podrobné informácie o programe, cene a prihlasovací formulár nájdete tu...


Exkurziu pre architektov po energeticky efektívnych stavbách v Dolnom Rakúsku a vo Viedni 8.10. pripravil iEPD v spolupráci s SKA, informácie tu...


Výstava iEPD "Energeticky pasívny dom" je od 16.9. do 14.10. v Polus City Center - viac tu...


Fórum majiteľov slamených domov bude 19.-20. 9. v Podolí u Bouzova (uzávierka přihlášok 12. 9.), viac informácií tu...


Workshop o koreňových čističkách bude 13.-18. 9. v Podolí u Bouzova (uzávierka přihlášok je 10. 9.). 2009. Viac informácií tu...


Workshop - stavanie zo slamy a hliny v dňoch 18.-20.9. a 2.-4.10.2009 bude v Hostišové u Zlína. Viac informácií tu...


Program Zaježky 2009 (víkendovky, tábory a podujatia) nájdete na stránkach zaježky...
zajezova2
 

Memorandum o spolupráci UEEA, iEPD a ArTUR

podpísali zástupcovia týchto inštitúcií, jeho cieľom je zefektívnenie spolupráce v oblasti podpory architektúry ohľaduplnej k prostrediu, energeticky efektívnej výstavby, uplatnenia nízkoenergetických a pasívnych domov, používania environmentálne priaznivých stavebných materiálov a technológií, uplatnenia obnoviteľných zdrojov energie v prevádzke budov a vôbec ochrany životného a kultúrneho prostredia vo vzťahu k architektúre a k výstavbe vôbec.
Text memoranda (pdf, 68kB) je tu...
Informácie o podujatiach partnerov nájdete na ich weboch www.iepd.sk a www.ozartur.sk ...

Súťaž ISOVER (revitalizácia skladu v Paríži)

- odporúčame všetkým študentom, ktorí sa zaujímajú o energeticky úspornú architektúru. Informácie o nej nájdete tu...

Súťaž Šetrné budovy

(prodejte své know-how) sa týka aj našich študentov a doktorandov - podrobnejšie informácie nájdete na www.soutez.setrnebudovy.cz, termín je 7.6.2009. Súťaž diplomových projektov TOP2009 s témou ochrany ŽP: viď fakultné aktuality...

Workshop - hlinený a slamený dom

pri Bardejove je pripravovaný architektom J. Kokindom. Predpokladaný termin prác (ešte nie je stavebné povolenie): jún: vystavba jazera cca 200 m2/ziskanie hliny/, zaklady domu, drevené konstrukcie, zatravnena strecha... júl-august /závisi od žatvy/: stenové výplne zo slamených balíkov, hlinene omietky september-november: dokoncovacie prace. V ramci workshopu bude zabezpecena strava a ubytovanie- optimálne priamo na mieste vystavby v stanoch na skladacich lozkach, karimatkach, pripadne v meste v sukromi. Termin workshopu je prisposobitelny, predpokladany od pol jula do konca oktobra. dlzka lubovolna. Okrem samotnej stavby: vytvarne spracovanie parkovych uprav, socharske prace z prirodnych materialov... Toto su predbezne informacie, riešenie domu je tu, podrobnosti a informácia o prípadnom záujme: Ing.arch. Jan Kokinda, Floa3 s.r.o., tel: 0905 526983 email: ion-k@inmail.sk ...

Letná škola v Rakúsku

so zameraním na pasívne domy bude koncom júla v Korutánsku - podrobnejčie informácie sú v pozvánke tu či na www.cuas.at/phss...

Prednáška G. Minkeho

(nemeckého odborníka na stavanie z hliny) bude 1.6.2009 v Hrubom Šúri pri Senci - podrobnosti tu...

Informácie o podujatiach

týkajúcich sa stavania z prírodných materiálov nájdete na stránkach združenia ArTUR. O podujatiach týkajúcich sa energeticky úspornej architektúry sa viac dozviete na stránkach Inštitútu pre energeticky pasívne domy.

Súťaž o najlepšiu esej na tému Udržateľný spôsob života

je vypísaná Geografickým ústavom SAV pre vysokoškolských študentov. Podrobnejšia informácia je tu a priebežne na http://www.geography.sav.sk/, http://www.stuz.sk/ a http://www.rec.sk/

Výstava Rakúska solárna architektúra

(diela G.W.Reinberga a M. Treberspurga) bude od 2. 2. do 13. 2. 2009 vo vestibule FA STU - pozývame vás na jej vernisáž s nadväzujúcou prednáškou arch. Reinberga 2. 2. o 16oo - pozvánka tu, rozhlasová relácia tu, podrobnosti tu... 

Štúdium udržateľnej výstavby a solárnej architektúry

Donauuniversität Krems ponúka postgraduálne (MSc) štúdium v programe s názvom Future Building Solutions.  Viac informácií tu...

Galária študentských projektov na stránkach UEEA

Pripravujeme ukážky zaujímavých študentských projektov na ústave ako prvý zverejňujeme návrh experimentálneho divadla od O. Virága, ďalšie projekty budeme postupne dopĺňať...

Súťaž ISOVER

Súťaž ISOVER Multicomfort House má v ročníku 2008/2009 tému administratívnej budovy v štandarde pasívneho domu. Podrobnejšie informácie a súťažné podmienky: Štatút súťaže, Details of the Task  

Súťaž Viac prírody - menej energie

Technická univerzita vo Zvolene a Smrečina Hofatex a.s. organizujú študentskú súťaž na návrh nízkoenergetického alebo energeticky pasívneho domu.  Viac informácií tu...

Uvodný kurz permakultúryWorkshop Prázdniny se slámou

(posledný v roku 2008): 11.-12.10. v Ostrove u Macochy - účasť bezplatná (a nahrádzajúca zadanie z Alt. technologií resp. ZNAOP), informácie sú v pozvánke...

Prednášky M. Trebespurga

sa budú konať na Stavebnej Fakulte STU v rámci predmetu Ekologický design v solárnom  veku (prvá: 25.9.), môžete sa ich zúčastniť...

Stavanie z hliny a slamy

- prednáška Toma Rijvena (holandského staviteľa zo slamených balov, pôsobiaceho zväčša vo Francúzsku) vo štvrtok 11.9. - podrobnosti tu...

Konferencia Pasívny dom 2008

(spoločná česko-slovenská) bude koncom októbra v Brne - ak Vás problematika nízkoenergetickej výstavby zaujíma, môžete sa prihlásiť tu...

Stavba slameného domu

Ak máte záujem o cca týždňový "výlet" (od stredy 13.8.2008, dve voľné miesta) do Francúzska na stavbu slameneho domu, ozvite sa tu...

Výstava Rakúska solárna architektúra

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy Rakúska solárna architektúra, ktorá sa uskutoční dna 2. februára 2009 vo vestibule Fakulty architektúry STU v Bratislave o 16,00 hod. Jej súčasťou bude prednáška architekta G. W. Reinberga.

Rozhlasová relácia o výstave tu...

Rakúsko patrí už tri desaťročia ku krajinám najviac podporujúcim ekologické koncepty vo výstavbe. Využitie obnoviteľnej energie Slnka v budovách za ten čas prešlo od jednoduchých solárnych k technologicky náročnejším pasívnym domom. V pocte pasívnych domov v pomere k poctu obyvateľov je dnes Rakúsko dokonca na prvom mieste na svete.

O význame a nevyhnutnosti takéhoto smerovania architektúry nás, žiaľ, presviedča aj realita posledných dní, keď sa energetické suroviny menia na stále silnejšie tromfy v rukách politikov pri ich
strategických hrach.

Výstava potrvá do 12. februára 2009 a predstaví najdôležitejšie realizácie viedenských architektov - Georga W. Reinberga a Martina Treberspurga. Istý čas pracovali spolu, dnes ma každý svoj ateliér. Obaja su medzinárodne uznávanými odborníkmi, prednášali na viacerých univerzitách a za svoje projekty a stavby získali mnoho ocenení, o. i. svetovú cenu za architektúru na kongrese UIA v Pekingu v roku 1999 (M. Treberspurg).

Prezentovane diela su presvedčivým dôkazom toho, že aj energeticky úsporné budovy môžu byt krásnou a elegantnou architektúrou.

Georg W. Reinberg sa narodil v roku 1950, študoval na TU Wien a na Syracuse University a v New Yorku, dostal Schütteovo a Fulbrightovo štipendium. V rokoch 1983-86 pôsobil ako asistent profesora A. Schweighofera na TU Wien. Od roku 1980 pracuje na samostatných projektoch, v roku 1983 vzniklo pracovné sdruženie s Martinom Treberspurgom, ktoré sa v roku 1990 zmenilo na kanceláriu Arge Reinberg Treberpurg Raith (do r.1994). Neskôr založil vlastnú kanceláriu Architekturbüro Reinberg, ktorá má 14 zamestnancov. Vzniklo tam približne 220 projektov, z nich je realizovaných zhruba 90. Všetky tieto projekty spĺňajú vysoké ekologické požiadavky. Architekt Reinberg vedie kanceláriu so svojou manželkou Martou Enriquez Reinberg. Vyučuje na Donau-Universität Krems a na TU Graz (solárne stavby). Prednášal o. i. aj na univerzitách v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Veľkej Británii, Španielsku, Českej republike, Belgicku, Švédsku, USA a Mexiku. Georg W. Reinberg má tri deti.

Profesor Martin Treberspurg sa narodil v roku 1953, vyštudoval architektúru a stavebné inžinierstvo na TU Wien, od roku 1982 tam pôsobil ako asistent, roku 2001 sa habilitoval. Vyučoval odbor Solárne staviteľstvo, prednáša na Univerzite pre poľnohospodárstvo vo Viedni (BOKU) na Inštitúte pre výstavbu orientovanú na využitie zdrojov. Od roku 1985 pôsobí ako samostatný architekt, v súčasnosti vedie ateliér Treberspurg & Partner Architekten Ziviltechniker Ges.m.b.H. Zameriava sa na plánovanie a výstavbu stavieb, ktoré sú svojimi požiadavkami na nízku spotrebu a pasívnym využitím slnečnej energie prínosom k ochrane životného prostredia. Martin Treberspurg je medzinárodne uznávaným odborníkom na ekologické stavby, za ktoré dostal v roku 1999 svetovú cenu za architektúru na kongrese UIA v Pekingu. Architekt Martin Treberspurg je ženatý a má štyri deti.

Workshop Prázdniny se slámou

(posledný v roku 2008) sa bude konať 11.-12.10. v Ostrove u Macochy - účasť bezplatná (a nahrádzajúca zadanie z Alt. technologií resp. ZNAOP), informácie sú v pozvánke...

Prednášky M. Trebespurga 

Katedra architektúry na Stavebnej Fakulte STU ponúka v zimnom semestri 2008 predmet Ekologický design v solárnom  veku s niekolkymi prednáškami rakúskeho architekta Martina Treberspurga, medzinárodne uznávaného experta v oblasti technológie pasívnych domov ako aj solárnej architektúry.
Predmet poskytne informacie z oblasti ekologickej, nízkoenergetickej a pasívnej architektúry, ukážky stavieb a technológií  v Rakúsku a Slovensku. Predmet je ukončený klasifikovaným zápočtom a ohodnotený 2 kreditmi.  Zúčastniť sa ho môžu všetci študenti vysokých škôl i ostatní interesovaní.
Termín prvej prednášky je 25.9.2008 (čas 10:00-12:00, 13:00-15:00, seminárna miestnosť dekanátu SvF medzi blokmi B a C - "strednou" a "výškovou" budovou). V prípade záujmu sa prosím z organizačných dôvodov prihláste na adrese grunner@gmail.com .
Témy prednášok prof. Martina Treberspurga:
25.9.:   Einführung und Überblick: Nachhaltige Architektur = Ressourcenorientiertes Bauen; ökologisches Baustoffkonzept, Ressourcenkonzept für die Nutzung, Beispiele aus der Praxis, Ausblick.  Warum-Nachhaltiges-Bauen
23.10.: Geschichtliche Entwicklung der Nachhaltigkeit und des ressourcenorientierten und solaren Bauens, Solararchitektur in Stadt- und Siedlungsplanung. -Solarcity (Buch) + Melbourn Plakate. Passive solartechnische Bauteile: Passive Sonnenenergienutzung, Sonnenfenster, Fenster – Verglasungen, Beispiele aus der Praxis,  Sonnenwände, Transparente Wärmedämmung, Kartonwabenwände, Wintergärten (Bautypen, Details), Beispiele aus der Praxis.
4.12.: Das ökologische Passivhaus – ein neues Hauskonzept als Beispiel für optimalen Energieeinsatz und ökologisches Konstruieren, Beispiele aus der Praxis. Passivhäuser in Österreich (Vortrag Brünn Martin+Roman Grunner), Schiestlhaus, … (Ostatné prednášky, cvičenia: Eugen Nagy).

Univ.-Prof. Arch. DI Dr. Martin Treberspurg (www.treberspurg.at) od roku 1993 vyučuje na Technickej Univerzite vo Viedni predmet  „Solares Bauen und ökologisches Konstruieren“ (Solárne stavby a ekonomické konštruovanie). Od roku 2003 zastáva funkciu lektora na odbornej vysokej škole pre výstavbu nehnuteľností a v roku 2004 bol menovaný profesorom pre udržateľnú výstavbu na univerzite BOKU vo Viedni. Bola mu udelená rakúska cena pre architektov „EUROSOLAR“ a cena „ Energetický Glóbus pre Viedeň“(Energy Globe für Wien) za pasívny dom „Schiestlhaus“ – horská chata v Hochschwabe. 

Stavanie z hliny a slamy

Pozývame Vás na výnimočnú prednášku Toma Rijvena - holandského staviteľa zo slamených balov, pôsobiaceho zväčša vo Francúzsku.
Prednáška sa bude konať v Lesnej škôlke v Horskom parku (ulica Lesná 1), v Bratislave vo štvrtok  11. septembra o o 18:00 hod., pripravilo ju združenie ArTUR.
Tom Rijven, staviteľ so šarmom, sršiacou energiu a láskou k hline a slame, nás zoznámi s úspornou technikou stavby zo slamených balov - CUT (Cellule Under Tension), ktorú vyvinul. Zároveň premietne krátky film o jeho stavbe výstavného pavilónu z veľkých slamených balov pre výstavu kvetov v Holandsku.
Vo svojej prezentácii ukáže ako majstrovsky používa hlinu na modelovanie stien a dekoračných prvkov. Určite odpovie aj na otázky lebo rád šíri myšlienku prírodného stavania a netají ani svoje recepty na dobrú hlinenú zmes.
Tom Rijven má dlhoročnú prax a postavil množstvo zaujímavých domov. Pri svojej práci využíva výlučne miestne materiály (slamené baly a hlinu) a podporuje svojpomocnú výstavbu, tým, že často na stavbách zaúča majiteľov budúceho domu, prípadne miestnych remeselníkov.
Minulý rok bola vydaná aj jeho kniha " Between Earth and Straw" (Medzi zemou a slamou).
Keď si chcete o Tomovi Rijvenovi "vygoogliť" viac, nájdete aj množstvo iných informácií o ňom, ktoré vás presvedčia o tom, že sa oplatí, takého človeka stretnúť a počuť.
Za ArTUR: Zuzana Kierulfová, 0905 514 725