Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

 : Terézia Laššová
 : 2. ročník
 : Ing. arch. Ľubomír Závodný

Bytový dom 6 na Súmračnej ulici v bratislavskom Ružinove reaguje na okolitú prísne ortogonálnu zástavbu a jeho tvar je inšpirovaný pozdĺžnymi blokmi sekciových bytových domov v tesnej blízkosti.

Na začiatku konceptu formy stál teda dlhý kváder so šírkou 4,1 metra, ktorý bol nakopírovaný vedľa seba. Kvádre boli následne povysúvané tak, aby každý byt mal dostatok denného osvetlenia. Vznikli z toho “vagónové” typy bytov. Zároveň sa smerom od hlavnej pešej komunikácie mení aj výšková úroveň jednotlivých foriem tak, aby držali líniu s výškou bytových domov okolo. Takéto usporiadanie a tiež umiestnenie rampy pomohlo pôdorysne rozdeliť pozemok na spevnenú časť (parkovisko a poloverejný priestor) a na časť so zeleňou (priestor pre obyvateľov bytového domu.) 

Dispozične sa byty snažia čo najviac priblížiť bývaniu v dome, o čom svedčia aj trojizbové mezonety orientované na juh, určené pre rodiny. Komunitnú náplň bytovky tvorí veľká knižnica s čitárňou, ktorá sa v letných mesiacoch otvára do najzelenejšej časti pozemku. 

Spomínaná komunikácia pre chodcov a cyklistov, ktorá sa tiahne pozdĺž celej parcely a ďalej, tiež predpovedala polyfunkčnú náplň partera. Veľká časť parteru je určená širokej verejnosti a zastrešuje služby ako požičovňu bicyklov, knižnicu, či pekáreň. 

Budova využíva stenový konštrukčný systém a povrchový materiál je betónová stierka.