Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Študent doktorandského štúdia Matej Dubiš a absolventka FA STU Vlasta Kubusová získali dve ocenenia na Bratislava Design Week Awards so svojím medzinárodným projektom Crafting Plastics Studio, na ktorom sa podieľajú spoločne s autormi Miroslavom Králom a Branislavom Lahom.

cp

Medzinárodná platforma Crafting Plastics Studio – ocenený bol jej produkt a získala takisto hlavná cenu od Nadácie Tatra Banky. Autori Vlasta Kubušová, Miroslav Král, Matej Dubiš a Branislav Laho sa zameriavajú na výskum a inovácie vo sfére bioplastov, experimentujú, spolupracujú a aj vyrábajú s ohľadom na celý životný cyklus konečného produktu. Ocenenie získali za okuliare vo formáte ready-to-wear, navrhnuté pre užívateľov, ktorí majú radi progresívne a nekonvenčné riešenia.
Dôkazom, že organizátori festivalu Bratislava Design Week sa neustále snažia prepájať dizajn aj s inými formami umenia, je ocenenie v kategórii Produkt pre hudobný nástroj WoodPack, ktorý je dielom známeho jazzového muzikanta Borisa Čellára. WoodPack je rytmicko-melodický nástroj vyrobený z kvalitného, vysoko rezonančného dreva, ktorý práve vďaka vibrácii vytvára jedinečný, príjemný drevený tón, podobný zvuku marimby či xylofónu. Ide o nástroj vyrábaný ručne osobitým procesom, s náročným spôsobom ladenia, radený medzi unikátne perkusívne nástroje.
Ani objav roka – Jonathan Ravasz – nespĺňa predstavu tradičného dizajnéra. Exponát na BADW s názvom Cesta na maják (Design practies in virtual reality), ktorý vychádza z jeho bakalárskej práce, sa venuje virtuálnej realite, jej spojeniu s grafickým dizajnom a napokon aj špeciálnou aplikáciu, ktorá sa jej venuje. „BADW Awards potvrdili, že na slovenskej dizajnérskej scéne stále žiaria progresívni tvorcovia.

Držíme im palce v ich ďalšej práci,“ komentuje riaditeľka festivalu Ľubica Hustá, ktorá je s priebehom Bratislava Design Week 2016 spokojná:
„Bolo to intenzívne. Design Week zažil skutočne intenzívny ročník. Užili sme si to a veríme, že si to užila aj Bratislava.“

BRATISLAVA DESIGN WEEK AWARDS 2016:
Objav BADW: Jonathan Ravasz
Produkt BADW: Crafting Plastics Studio a Woodpack
Kolekcia BADW: Zuzana Svatik